27 січня 2022 року
23:11:47

Економіка

Неприємна звістка для тернополян: ціни на соціальні продукти зростуть на 15%

02.10.2016 07:02

Уряд продовжує експерементувати над українцями.

 

З 1 жовтня тимчасово скасовує державне регулювання цін на соціальні продукти, яке діяло в Україні з 1996 рокуЗгідно йому торгова націнка не могла бути більше 15 відсотків на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину, м’ясо птиці, варені ковбаси, молоко, сир, сметану, вершкове масло і соняшникову олію, курячі яйця, дияче харчування, овочі та фрукти. 

Експеримент триватиме три місяці. Упродовж них буде проводитися аналіз структури споживчих цін, складу собівартості, а також динаміка цін на окремі складові собівартості продуктів. На період пілотного проекту українські фермери, виробники продуктів харчування, а також торговельні мережі звільняються від обов’язкової декларації цін і примусового встановлення націнки. Це дозволить виробникам і рітейлерам заощадити сотні мільйонів гривень щомісяця на адмініструванні декларативною собівартості продуктів і націнки. Саме таку ціну вони платять сьогодні за те, щоб виконувати застарілі пострадянські вимоги

У Міністерстві економічного розвитку вважають, що продукти з-за цього не подорожчають. Навпаки, експеримент доведе, що ми не потребуємо державне регулювання цін, оскільки з 2003 року зростання цін на соціально значущі продукти харчування значно випереджає середнє зростання цін на всю іншу їжу.

Експерти з чиновниками не згодні і впевнені, що ціни зростуть на 15 відсотків, що найсильніше вдарить по пенсіонерам і соціально незахищеним.

Так, на думку директора Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, найбільше з усієї групи соціальних товарів подорожчають овочі – через фактор сезонності, а також швидкопсувні – хліб, молоко. Найменше будуть підвищуватися ціни на товари тривалого зберігання, наприклад, крупи, цукор, макарони тощо.

  • “Якщо виходити з того, що зараз націнка на соцпродукти максимум досягає 20%, то вона може вирости до 30-40%, тобто в два рази. Вартість самого товару не підвищиться відразу ж на 40%, це відбуватиметься поступово. Відтак, якщо зараз, наприклад, націнка магазину на хліб у вартості 7 грн складає 1,5 грн, то вона може піднятися на 80 коп, і хліб уже буде коштувати 7.80 грн”, – пояснив експерт “Укрінформу”.

Як це позначиться на рівні життя? Давайте порахуємо. Біологічна норма споживання хліба на одну людину становить 244 грами в день. Якщо зараз людина споживає хліб за ціною, в середньому, 7 грн/кг, її місячний бюджет на хліб становитиме 52 грн. А тепер, якщо хліб коштуватиме 7.80 грн/кг, то місячний “хлібний” бюджет українця становитиме вже 58 грн. 

Економічний експерт, керівник центру експертиз “Тест” Валентин Безрукий переконує, що ціни зростатимуть, на початку експерименту, але потім – знизяться.  

  • “Регулювання цін – це планова економіка, а планова економіка – це Радянський Союз. Звичайно, інколи виникають певні складні обставини, коли держава зобов’язана брати участь у формуванні ринкових цін на продовольчі товари (молоко, хліб тощо), але відмова від регулювання цін державою, тобто створення ринкової ціни – це правильне рішення. На запитання, що буде з цінами на продукти харчування я відповім просто – у перший період вони зростатимуть. Спочатку, по деяких позиціях, вони можуть піднятися настільки так, що люди взагалі перестануть купувати ту чи іншу продукцію або споживча активність знизиться до такого рівня, що виробники будуть вимушені зменшувати ціни, як це відбулося, скажімо, з гречкою. Тобто, ціни на неї піднялись до такого рівня, що люди просто перестали її купувати. Відтак, 3-місячна відмова від держрегулювання вводиться для того, щоб зрозуміти, яка буде тенденція. Якщо по деяким позиціям ціни, так би мовити, “зашкалюватимуть” і буде виражатися невдоволення серед споживачів, то, можливо, після цього знову буде введено обмеження на певні товари”, – зазначив. 

А ось економічний експерт Борис Кошнірук у відміні держрегулювання побачи “плюси”. По-перше, зазначив, це дозволить купувати продукцію належної якості за економічно обґрунтованими цінами. Серед виробників існуватиме конкуренція чий товар дешевший та якісніший. І якщо сьогодні доступ до виготовлення бюджетного асортименту для малозабезпечених отримують лише наближені до влади або комунальні підприємства, то з 1 жовтня ці товари зможе випускати будь-який виробник, що пропонуватиме свою дешеву продукцію малозабезпеченим споживачам. Тобто, відміна держрегулювання створить здорову конкуренцію між підприємцями.

По-друге, когось з виробників це підштовхне до модернізації та винахідливості.  По-третє, це лише урядовий експеримент, який триватиме до кінця поточного року. 

Що ж. хочеться сподіватись, що експеремент цей дійсно завершиться через три місяця. Адже в Україні, на жаль, вже якось так повелось, що нема нічого тривалішого, ніж тимчасовість та екперементи над народом.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета