01 липня 2022 року
23:33:26

Економіка

Тернопільська журналістка про “символ децентралізації” та реформи по-дніпропетровськи (фото)

07.09.2017 06:38

Завершився прес-тур «Досвід реформ по-дніпропетровськи: енергоефективність, децентралізація, електронне врядування», організований   Харківським прес-клубом в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа».

Проект «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа» здійснюється завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «У-Медіа», що виконується міжнародною організацією Інтерньюз. 

Всі об’єкти,  з якими нам довелося ознайомитися, були із статусом- або вперше в Україні, або на першому місці в державному  рейтингу. Області було чим нас дивувати. Ми побували в Слобожанській  громаді, яка очолює рейтинг ОТГ  України, на першій в державі сонячній станції, яка має трекерну систему, на будівництві третьої за потужністю в країні котельні на альтернативному паливі, подивувалися  першим в Україні  безконтактним тролейбусом, зібраним на місцевому «Південмаші», оцінили «розумні зупинки», захищені від  водіїв-невдах і оснащені найновішим електронним обладнанням, віддали шану  героям АТО на єдиному в Україні   Меморіалі Слави, торкнулися душею  експонатів Музею АТО, зібраних руками воїнів, побували у новітньому центрі єврейської громади «Мінора». Велика шана і хвала активності спеціалістів-професіоналів, громад, простих людей, які займають активну життєву позицію. 

Слобожанська об’єднана громада, що в Дніпровському районі, першою в області заявила про своє існування. Тепер вона очолює  Всеукраїнський рейтинг   спроможності ОТГ.  У складі Слобожанської селищної ради 25 депутатів, у виконкомі 15 осіб. Цей п’ятнадцятитисячний населений пункт  був не з бідних. Ласим шматочком видався і для міста, яке межує з ним. Зрештою,  кордони між ними наскільки розмиті, що парні номери вуличних будинків у підпорядкуванні селища, а непарні уже належать до міської зони. Але громада Слобожанського, яка нещодавно добилася цієї назви, перейменувавши себе з Ювілейного, захотіла сама господарювати на своїй території. Бажання приєднатися до них проявило невелике суміжне  село Степове. І ніхто не прогадав. Це об’єднання стало благотворним . За  два роки у Степовому  зробили більше, ніж за попередні двадцять п’ять. У господарку села вклали понад 10 млн грн. Якщо до об’єднання бюджет Степового складав 0,5 млн річного бюджету, то минулоріч ця цифра зросла у 50 разів – до 25 млн грн. Тут капітально відремонтували каналізацію, відновлюють будинок культури, школу, бібліотеку. Також Степнянська середня школа отримала новенький шкільний автобус, зараз у селі будують сучасний Центр безпеки з пожежниками, лікарем та дільничним. Такий заклад буде і в Слобожанському.

Якщо говорити про Слобожанську  об’єднану територіальну громаду, вислів «перші в Україні» можна вживати мало не в кожному абзаці. Першими відкрили Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який тоді надавав понад 70 послуг, а нині їх уже 108.Комунальний заклад «Милосердя»  займається з людьми, як тут кажуть, золотого віку. Денне відділення організувало реабілітаційні послуги психолога , масажиста. Діє  і пілотний проект  відділення соціального захисту, яке виконує 80 орієнтовних послуг, які надають у райцентрі. Є свій державний реєстратор, ведуть реєстр прав на нерухомість. І першою з-поміж ОТГ країни Слобожанська громада отримала повноваження архітектурно-будівельної інспекції.

На території Слобожанської ОТГ чимало великого бізнесу. Це два великих м’ясокомбінати, кілька аграрних підприємств, агропромисловий холдинг «Агросоюз», тепличний комбінат, кондитерська фабрика, кабельний завод, завод з виготовлення керамічної плитки, гіпермаркети «Метро», «Караван», «Епіцентр» тощо. Загалом у громаді зареєстровано близько 4 тисяч юридичних та фізичних осіб-підприємців. Вони охоче реєструються у Слобожанському  – це  у селищі коштує трошки дешевше, ніж у мегаполісі.

Саме  завдяки бізнесу Слобожанській громаді вдалося і  вирватися у національні лідери рейтингу спроможності ОТГ. На одного мешканця громади припадають рекордні майже 16 тис  грн. При цьому слобожанці витрачають найменше з усіх на утримання власного апарату – лише 3,6% від власного бюджету. Щоправда, розмір загального бюджету громади вражає: на нинішній рік Слобожанська об’єднана громада заклала  265 млн грн. Близько 26 млн грн складають медична і освітня субвенції, все решта – власні надходження громади. 

  • “На території селища 64 багатоповерхівки, 600 приватних дворів, у Степовому — 14 двоповерхівок і понад 900 будинків приватного сектору,- розповідає секретар Слобожанської селищної ради (виконкому) Людмила Лагода.Маємо 12 ОСББ, 5 ЖБК”.

Великий житловий масив перетинають дві пожвавлені траси – Донецьке шосе та Слобожанський проспект. Центр селища – умовний, позначений лише невеличним фонтаном на тротуарі. Активно прокладають, лагодять дороги, ведуть  будівництво, ремонти, утеплення стін будинків.   Окремо треба сказати про чепурну   будівлю європейського штибу, де розміщена селищна рада. Мені ці лискучі коридори і бездоганні меблі нагадали гмінні ради Польщі. Давно не бачила такої охайності, стриманої величі, простого добротного дизайну в державному закладі такого типу.  Довкола триповерхової  будівлі розбили  великий сквер з екзотичними рослинами, а перед входом на високих флагштоках майорять три прапори: України, Євросоюзу та Слобожанського. Розпитую  про геральдику і символіку, знаючи, що селище глибокого коріння  не має ні в історичних розвідках, ні на мапах, зрештою, лише третій десяток розмінює.

  • “Саме тут Чумацький шлях пролягав, вся історія пройшла і через наші землі,– говорить пані Людмила,ми частина України, козаччини”.

У верхній частині  Слобожанського герба-прапора  – 17-променеве півсонце, що символізує могутність та добробут. У нижній – золотистий паросток з білим бутоном – символ молодості та свіжих ідей. Орнамент, що розділяє їх, нагадує про козацьке коріння слобожанців та, водночас, про дорогу до мегаполісу, поруч з якою розташоване селище. А таки я не помилилась з порівнянням. Як сказала секретар селищної ради , євроремонт за польським прикладом у селищі уже завершився. За програмою регіонального розвитку громаді надано 3,1 мільйона гривень .Торцеві частини усіх  будівель Слобожанського, що мають більше одного поверху, утеплили; на усіх  сходових клітках встановили металопластикові вікна, капітально відремонтували усі ліфти. Активно реалізують проекти з благоустрою прибудинкової території.  Відкрито комунальні заклади «Милосердя», де забезпечують соціальний захист населенню, і «Спорт для всіх». 

  • “Аж дивно, скільки всього зроблено  за короткий час, – радіють у селищній раді. –Звісно, не все просто дається. Але приємно бачити процес переходу проектів у дійсність. Йдемо селищем :  і дитсадочок, і фонтан, і освітлення, і спортивні майданчики. У кожному дворі — по дитячому майданчику. Є що показати. У  громади  є кілька проектів, які виглядали б амбітно і у великому місті. Це зведення висотного будинку на 106 квартир для тих, хто стоїть на «житловій» черзі і для молодих спеціалістів, а також будівництво спорткомплексу та басейну. До 30-річчя селища тут хочуть  відродити ставок, розчистити водойму і зробити там зону відпочинку. А ще тут хочуть  капітально відремонтувати усі 35 км селищних доріг разом з тротуарами. На черзі у початковій  школі, яка займає будинок колишнього дошкільного закладу ,  планують добудову класних приміщень, їдальні, спортзалу. Обидві селищні школи – молодша і старша –  отримали нові вікна й утеплювальні плити, крім цього, їхні фасади пофарбовано у яскраві  кольори веселки. Про забезпечення шкіл свідчать лише дві цифри: в одній школі – 10 інтерактивних дошок, в іншій – 8. Є такі дошки навіть у дитячих садочках Слобожанського”. 

Ми з величезним захопленням побували  у гордості Слобожанської громади – надсучасному  дитячому  садочку  «Дивосвіт», який тут називають із подання Президента України,який торік приїжджав на відкриття, «символом децентралізації». Адже об’єкт побудовано на власні кошти ОТГ( 32 млн грн) та обласного бюджету(30 млн грн), отримані завдяки децентралізації (загальна вартість — 62 мільйони гривень). Тепер у громаді є чотири дитячих садочки,що  значно скоротило чергу на місця до них. Введенням у дію цього дитячого закладу   Слобожанська громада також прогриміла на всю Україну. Садочок – це п’ять різнобарвних будівель на 6 тисяч квадратних метрів, побудованих з використанням найновіших технологій в утепленні, індивідуальному опаленні, дизайні. У новому садочку «Дивосвіт» є все необхідне для розвитку малюків: велика гральна зала, зимовий сад, кімнати емоційного розвантаження, прикладного декоративного мистецтва, соляна кімната, сучасний комп’ютерний клас.

 Завідувачка садочку Наталія Тільна та вихователь-методист Алла Ситенко не без гордості презентували  неординарність свого закладу  і арсенал  обладнання для комфортного перебування малюків у його стінах .Ви в багатьох садочках бачили  електронне піаніно  чи  комп’ютерний клас? Я в жодному державному не бачила. Тут батьки платять віднедавна 20 гривень за день, решту – громада.

  • “Ми живемо в інформаційному суспільстві, отже і діти мають знати, як поводитися з інформацією. Ось, наприклад, проста вправа – читання QR-кодів за допомогою сканера. На цих картках зашифровані назви тварин, і дитина має сказати, яких саме”,– розповідає  Алла Ситенко.

Ті, хто добре поводяться, мають можливість побавитися у великому іграшковому лабіринті, а з бешкетниками психолог має розмови у кімнаті для релаксації. Там можна створювати картини з піску, дивитися на електричне зоряне небо на стелі або на штучний вогонь. У зимовому саду величезна колекція рослин, оригінальні вазонки. А ще в малюків є «Світлиця», експонати якої розповідають про вишиванкову Україну, історію і традиції. Відрадно, що  тут розкішна медична установа з обладнанням для фізпроцедур і працюють з дітьми два логопеди.

Поруч з ігровими майданчиками – невеличкий город, де ростуть кілька десятків рослин: кукурудза, огірки, помідори, цибуля та навіть арахіс. Наталія Тільна розповідає, як сьогодні одна з груп малюків копала картоплю, розглядала різнокольорові качани кукурудзи голандських сортів.

  • “Малеча має знати, що картопля не родить на полицях супермаркетів і що м»ята пахне саме так, а фезаліс тішить око  помаранчевим кольором, родичаючись з помідорами. А ще діти мають знати ціну праці”, – переконана завідуюча.

Хіба це не дитячий заклад  нашої мрії? Чимало мешканців міста Дніпра вже зараз хочуть віддати своїх дітей до садочків Слобожанського, та їм змушені відмовляти: спершу треба влаштувати усіх дітей селища. У тому ж «Дивосвіті», розрахованому на 220 малюків, виховуються майже чотириста діток ! Те ж саме і зі школами: цього вересня до Слобожанської загальноосвітньої школи № 2 йдуть понад дві сотні першокласників. На паралелі буде 6 класів, у кожному з яких навчатимуться більш як 30 учнів. Працює школа естетичного виховання, де діти можуть всебічно розвиватися: мають можливість і на музичних інструментах грати, і малювати . Спортивні секції і гуртки у школах безкоштовні. За програмою регіонального розвитку громаді надано 3,1 мільйона гривень. Ще кілька цифр. Тут є природний приріст населення. Працюючих  — 8504 особи, дітей — 2627, людей похилого віку — 3352.  За програмою регіонального розвитку громаді надано 3,1 мільйона гривень”.

 Вимушені переселенці, які живуть у Слобожанському (таких понад 400), отримують від громади матеріальну допомогу по 500 гривень на особу, учасники війни, АТО — по 2 тисячі гривень, інваліди, учасники бойових дій — по 3 тисячі. Запроваджено також матеріальну допомогу для чорнобильців, афганців — по тисячі, дітей-сиріт, багатодітних родин — по 500 гривень на дитину, ювілярів (починаючи від 75 років — по 500 гривень до ювілейних дат). Є доплати і вчителям (не менш ніж на 40%). Почувши про надбавки до зарплати, встановлені керівництвом громади, до місцевих шкіл потягнулися з Дніпра вчителі. 

І ще раз вживу слово « вперше». Селищні громади України досі не займалися стратегічним плануванням. Слобожанська першою розпочала розроблення масштабної стратегії свого розвитку на десять років за підтримки міжнародного фонду «Відродження» та фонду громади «Джерело». Працюють робочі групи, які аналізують ресурсний потенціал громади і закладають напрями її розвитку на майбутнє. Ця робота має завершитися громадським обговоренням і затвердженням на сесії. У стратегію хочуть закласти зокрема підтримку малого бізнесу для сільськогосподарського Степового, де понад 700 одноосібних господарств, — розвиток переробних, борошномельних, олійних підприємств тощо. А Слобожанське мріє про індустріальний парк і залучення потужних інвесторів.

Щоб мати змогу краще реалізувати задумані проекти, у Слобожанському сподіваються на скасування реверсної дотації (що обіцяли зробити після об’єднання) з бюджету. Минулого  року реверс забрав у громади 10 мільйонів, цього  року, згідно з формулою його нарахування, мають забрати 37 мільйонів. А за ці гроші можна було б побудувати спортивно-оздоровчий комплекс без пошуку інвестора. 

Слобожанська об’єднана територіальна громада – одна з найуспішніших громад України. Її досягнення безпрецедентні та стали приємним сюрпризом не тільки для регіональних журналістів, а навіть для самих слобожанців. Вони не приховували задоволення від зробленого, бо це все на благо односельців. Така громада – приклад та натхнення для усіх громад, які тільки ступили на шлях децентралізації. 

На зустрічі в Дніпропетровській обласній державній адміністрації директор Дніпропетровського відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олена Тертишна зазначила, що на Дніпропетровщині планується утворити 87 територіальних громад.

  • “Станом на сьогодні утворено 34 ОТГ, до кінця цього року ми плануємо дати можливості та інструменти для того, щоб на фінішну пряму вийшло ще 20 громад, що вже є впровадженням більше 50% Перспективного плану формування спроможних територій громад області, – сказала пані Тертишна. – До процесу об’єднання  залучені всі 22 райони області. Крім цього, особлива увага приділяється впровадженню секторальних реформ. Наш центр буде і надалі сприяти децентралізації влади. Головні завдання  цього року виконуємо. А це-  розбудова інфраструктури громад, запровадження стратегічного планування, підвищення якості надання послуг. Для цього Дніпропетровська обласна державна адміністрація спільно з Дніпропетровським центром розвитку місцевого самоврядування за сприяння програми «U-LEAD з Європою» розробила Стратегію децентралізації Дніпропетровщини. Вона включає 12 секторальних стратегій, які ми будемо впроваджувати разом з громадами”.

Радник голови ОДА з  питань регіональних реформ  Юрій Голик ознайомив з  ходом реформ у краї.

 Людмила Островська, заслужений журналіст України.

Далі буде.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Недавні записи
Мета