29 травня 2022 року
04:35:30

Економіка

На пенсію у 67. І може, вже найближчим часом

26.07.2016 16:55

Розмови про те, що українці занадто рано виходять на пенсію, ведуться вже давно.

 

Більшість політиків і експертів кажуть, що на сьогодні в Україні на одного працюючого припадає один пенсіонер. А оскільки природного приросту населення не спостерігається, відбувається старіння нації. У результаті через кілька років на одного працюючого буде припадати більше ніж один пенсіонер.

І це проблема не однієї лише України. Через збільшення тривалості життя та зниження рівня народжуваності в Європі вже кілька разів піднімали пенсійний вік. У нас же поки тільки підвищили його для жінок. Але, мабуть, найближчим часом влада ініціює нову реформу.

Міністр соціальної політики Андрій Рева каже, що рано чи пізно Україні доведеться піти на це.

  • “Ми їдемо займати на Захід, приїжджаємо в Німеччину, зустрічаємося з Ангелою Меркель і скорботно їй в обличчя говоримо, що у нас не вистачає грошей на пенсії, – заявив він нещодавно. – Про що вона подумає, як ви вважаєте, якщо вік виходу на пенсію в Німеччині 67 років?”

Правда, вже минулого тижня він говорив, що поки що підвищувати пенсійний вік не будуть і що навіть МВФ від нас цього не вимагає. Але знаючи, як швидко змінюють свою думку наші політики під тиском західних партнерів, концепція може кардинально змінитися.

Тим більше що один з радників Петра Порошенка Іван Міклош про вимоги МВФ говорить зворотне. За його словами, Міжнародний валютний фонд однією з умов надання нового траншу кредиту назвав підвищення пенсійного віку. Чого не зробиш заради кількох мільярдів доларів…

Виходить, що все-таки пенсійний вік підняти хочуть, але ніхто з політиків не хоче стати автором такої непопулярної реформи. Адже потім його ім’я може стати загальним. Але якщо дуже припече, то, за словами експертів, реформу можуть розпочати вже восени.

Почнуть з спецпенсій

Кому ж варто починати боятися в першу чергу? Економісти впевнені, що пенсійну реформу потрібно починати з тих, хто йде на заслужений відпочинок раніше за інших, зазначає news24.

  • “Армія пільгових пенсіонерів в Україні велика, – вважає виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень “CASE Україна” Дмитро Боярчук.Пенсійні пільги окремим категоріям встановлені законом, іншим – постановою Кабміну. Це довгий перелік професій, який відомий під назвою “Список 1” та “Список 2”. За даними ПФУ, на початок 2016 р. кількість пенсіонерів, яким пенсія була призначена достроково, склала 2 мільйони 700 тис. осіб. Це більше 20% всіх пенсіонерів”.

За його словами, на пенсії пільговиків витрачається третина пенсійного бюджету. Відбувається це із-за того, що пільговики-пенсіонери зазвичай не тільки отримують пенсію достроково, але часто їх пенсія значно вище середньої.

  • Наприклад, середня пенсія водіїв вантажівок 2190 грн., залізничників – 2337 грн., водіїв міського транспорту – 1786 грн., – говорить експерт. – При цьому середня пенсія по Україні до початку 2016 р. становила 1700 грн. Причини “пільговості” для деяких категорій пенсіонерів не зрозумілі. Чому пільговий вихід на пенсію повинен бути в артистів, спортсменів, водіїв транспорту, механізаторів, геологів? Може, тоді нехай на дострокову пенсію виходять перукарі, сантехніки і водії таксі?”

Тому, швидше за все, уряду доведеться відредагувати ці самі “Список 1” та “Список 2”.

За грецьким сценарієм

Однак і всім тим, хто не претендує на спецпенсію, варто готуватися до гіршого. Депутати вже озвучують можливі варіанти підвищення віку виходу на заслужений відпочинок – чоловікам накинуть три роки, жінкам – два. І це, схоже, тільки початок.

  • “Що стосується рівня, до якого може бути підвищено пенсійний вік, то яскравим прикладом може виступити Греція, де на даному етапі громадяни виходять на пенсію у віці 67 років, – говорить аналітик Альпарі Антон Козюра.Безумовно, враховуючи поточні показники тривалості життя в Україні, такого різкого стрибка очікувати не доводиться, однак підняття пенсійного віку на 2-3 роки вже восени цілком ймовірно”.

За його словами, в Греції підняття пенсійного віку, з одного боку, призвело до сплеску соціальної напруги в країні, що змусило владу вдатися до референдуму, на якому розглядалася можливість відмови від співпраці із зовнішніми кредиторами, очевидно, орієнтуючись на досвід Ісландії. З іншого боку, останнім підняття пенсійного віку дозволило Греції економити близько $ 1,2 млрд в рік. Узагальнюючи, цілком можливо припустити, що аналогічні дії уряду України дозволять економити суму, приблизно в два рази перевищує цей показник.

А як у них 

Плани підвищення пенсійного віку до ЄС:

Австрія – до 2033 року для всіх 65 років

Болгарія – до 65 років для всіх

Великобританія – для жінок з 60 до 65 років до 2018 року, а до 2020 року до 66 років (для всіх)

Угорщина – з 62 до 65 років для чоловіків після 2018 року, для жінок – з 2020

Німеччина – до 2029 року піднімуть до 67 років

Данія – з 65 до 68 років підвищиться до 2030 року

Ірландія – в 2021 році – 67 років, в 2028 році – 68

Іспанія – планує підняти вік виходу на пенсію з 65 до 67 років для всіх

Італія – до 2050 року для чоловіків до 68 років, для жінок до 65

Нідерланди – поетапне підвищення з 65 років до 67 років до 2025

Польща – обговорюється підняття до 67 років

Румунія – до 2030 року підвищення до 65 років

Хорватія – до 2018 року вік чоловіків і жінок зрівняється (зараз жінки з 60 років, чоловіки з 65)

Чехія – в цьому році на рік збільшують вік до 62 років для жінок, 63 – для чоловіків

До речі: виплати можуть навіть зменшитися

У найближчі роки реальна пенсія може знизитися, якщо не вжити заходів.

З одного боку, Україна – бідна країна з надзвичайно незбалансованою економікою. З іншого – один з лідерів по навантаженню Пенсійного фонду на ВВП. Ця частка витрат сьогодні складає близько 13% і є однією з найвищих у світі. Про це розповів економічний експерт Андрій Блінов.

Низький рівень пенсій пояснюється кількома причинами, головна з яких – низький ВВП. Зараз український ВВП становить близько 90 млрд доларів, хоча ще три роки тому було 185 млрд. Для порівняння: ВВП Польщі становить 550 млрд доларів.

Ще одна причина – значний тіньовий сектор. За оцінками Блінова, близько 40% української економіки знаходиться в тіні. Це означає, що з 40% доходів не сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до Пенсійного фонду.

І, нарешті, вагома причина низьких пенсій – демографія. У нас один працюючий утримує більше ніж однієї людини, а щоб розмір пенсії був хоча б не смішним, співвідношення необхідно як мінімум 1:1. Тобто при 42 млн населення необхідно, щоб хоча б 21 млн чоловік працював і сплачував єдиний соціальний внесок.

  • У нас же при 18 млн працездатних ЄСВ платять 9,5 млн людей – ось вони фактично і фінансують всі пенсії, – говорить Блінов.При такому співвідношенні ніколи не буде високих пенсій!”

Крім того, продовжує Блінов, щоб підвищити пенсії, потрібно стимулювати українців платити податки, борючись таким чином з тіньовою економікою. Для цього має бути мінімальна кількість лазівок для ухилення. В ідеалі податки на зарплату варто встановити на рівні 20-25%.

Також треба переглянути трудовий стаж, умови виходу на пенсію і перевірити одержувачів пенсій, щоб не було “мертвих душ”.

Джерело: news24

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета