29 січня 2022 року
11:24:14

Економіка

На Тернопільщині у “Медоборах” росте унікальний буковий ліс

29.09.2016 18:42

 

Реліктовий осередок бука європейського, площею два гектари зростає на території Вікнянського лісництва природного заповідника “Медобори”.

Вік його сягає 150 років. Видимою (морфологічною) відмінністю даних букових насаджень є кількість жилок на листку – дев’ять замість характерних для виду восьми. Генетичні дослідження даного насадження не проводились, але за науковими дослідженнями дане насадження не зазнавало руйнівної дії льодовикових періодів попередніх епох. Всі інші генетичні особливості ще потребують дослідження.
Якби лісу не торкалася людська рука, не ходила туди людина, він виглядав би так, як тут, – говорить начальник наукового відділу ПЗ “Медобори” Ярослав Капелюх.
Водночас основною проблемою природного заповідника “Медобори” головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів Тернопільського ОУЛМГ Ігор Гуменюк називає те, що він здебільшого створений на базі лісів, де відбувалися господарські заходи: здійснювалася посадка лісокультур, догляд за ними та проводилися суцільні рубки у лісонасадженнях. За 20 років, відколи дані ліси були віднесені до заповідання, тут відмовились від більшості рубок, в тому числі і санітарних рубок, замінивши їх реконструктивними рубками.
Але все ж таки в силу природних змін клімату, зменшення кількості опадів та антропогенного впливу, на сьогодні, відбувається певний природний відпад окремих порід в першу чергу ясена звичайного, сосни європейської, берези та інших, який накопичується, – продовжує тему Ігор Гуменюк. – І перед науковою установою стоятиме питання, що з цим робити в межах густозаселеної Тернопільщини. Виходом може бути, переформування насаджень у багатоярусні, різновікові зі складною просторовою структурою екосистеми.
Винятком є реліктовий осередок бучини, який перебуває в зоні абсолютного заповідання природного заповідника. Дана ділянка з півторавіковою історією, власне, слугує прикладом того, як і що потрібно заповідати. Дане реліктове насадження формується вже природним шляхом. Тут є буки, які то тут, то там лежать уже більше десятка років, а поряд зростають їх молоді наступники до 3-4 метрів заввишки, які проросли з їхнього насіння.
Характерною є і надмірна густота молодого насадження. Різновікове насадження складної просторової структури є прикладом стійкості насаджень. Природа відбере своє – залишаться сильні, які заберуть життя у слабших. І такий ліс на цій ділянці, будемо сподіватись, буде завжди, повідомляє прес-служба Тернопільського обласного управління лісового і мисливського господарства. 

 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета