03 жовтня 2022 року
10:47:54

Світ

Учені навчили мавп користуватись грішми, і тварини – пограбували банк

23.06.2016 05:29

Двоє вчених з Єльського університету (економіст і психолог) вирішили навчити мавп користуватися грошима. І у них вийшло.

 

Ідею грошей, як виявилося, можуть засвоювати істоти з крихітним мозком і потребами, які обмежуються їжею, сном і сексом. Капуцини, на яких проводився експеримент, – вважаються зоологами одними із самих дурних приматів.

“На перший погляд, і справді може здатися, що їм в житті більше нічого і не потрібно. Ви можете годувати їх цукерками весь день і вони буду йти і приходити, йти і приходити за ними постійно. Може здатися, що капуцини – ходячі шлунки”, – говорять вчені.

Американські этологи провели експеримент по введенню трудових відносин у зграї капуцинів. Вони придумали у вольєрі “роботу” та “універсальний еквівалент” – гроші. Робота полягала в тому, щоб смикати важіль із зусиллям до 8 кілограмів. Значне зусилля для невеликих мавп. Це для них це є малоприємний працю.

За кожен качок важеля мавпа стала отримувати гілку винограду. Як тільки капуцини засвоїли просте правило “робота = винагорода”, їм тут же ввели проміжний агент – різнокольорові пластмасові кружечки. Замість винограду вони стали отримувати жетони різного “номіналу”. За білий жетон можна було купити у людей одну гілку винограду, за синій – дві, за червоний – склянку газованої води і так далі.

Незабаром мавпяче суспільство розшарувалося. В ньому виникли ті ж самі типи поведінки, що і в людському співтоваристві. З’явилися трудоголіки і ледарі, бандити і накопичувачі. Одна мавпа примудрилася за 10 хвилин підняти важіль 185 разів! Дуже грошей хотілося заробити. Хтось надавав перевагу роботі рекету і забирав у інших.

Але головне, що відзначили експериментатори, у мавп проявилися ті риси характеру, які раніше не були помітні – жадібність, жорстокість і лють у відстоюванні своїх грошей, підозрілість одне до одного.

У продовження вивчення економічної поведінки, мавпам вручили інші “гроші” у вигляді срібних дисків, з отвором в середині. Через кілька тижнів капуцини засвоїли, що за ці монетки можна отримувати їжу. Експериментатор, який у молодості захоплювався марксизмом, не став перевіряти, чи правда праця перетворює мавпу на людину. Він просто роздав мавпам ці монетки і навчив використовувати їх для покупки фруктів. Перед цим з’ясували, хто що любить, щоб встановити для кожної з мавп свою шкалу переваг.

Спочатку такса була єдиною – за кисле яблуко і кисть солодкого винограду просили однакову кількість монет. Природно, яблука не користувалися успіхом, а запаси винограду танули. Але картина різко змінилася, коли ціна на яблука вдвічі знизилася. Після досить довгого замішання мавпи вирішували практично повністю витратити свої монети на яблука. І тільки зрідка дозволяли собі поласувати виноградом.

В один із днів, коли всі піддослідні тварини в загальній клітці вже знали, що одні предмети коштують дорожче, а інші дешевше, одна з мавп проникла в відсік, де зберігалася комунальна каса і привласнила всі монетки собі, відбиваючись від людей, які намагалися відібрати у неї металеву видобуток. Так мавпи здійснили перше “пограбування банку”. 

Минуло ще кілька днів і капуцини відкрили для себе феномен проституції. Молодий самець дав монетку самиці. Вчені думали, закохався і зробив подарунок. А ні, “дівчинка” вступила за гроші з кавалером в статевий зв’язок, а потім пішла до віконця, за яким чергували вчені, і купила у них кілька виноградин.

Всі залишилися задоволені: і мавпи, і вчені. Мавпи освоїли ліберально-капіталістичні відносини, а науковці захистили докторську, повдіомляє infokava.com.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета