03 жовтня 2022 року
08:49:44

Світ

Тернополяни поклали квіти до погруддя Лесі Українці в Батумі

26.02.2016 05:51

26.02.2016

Квіти до погруддя Лесі Українці, що в Батумі,  поклала у 145-ту річницю з дня народження великої поетеси тернопільська делегація.

“Для нас було приємною несподіванкою , що в столиці Автономної Республіки Аджарія, в Грузії, встановлено погруддя цій мужній та мудрій жінці, – зазначив заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.Вона — єдина серед українських класиків XIX століття, кого доля так близько звела з Грузією, адже ні Шевченко, якому, до слова, також встановлено погруддя у Батумі, ні Франко в Грузії ніколи не бували. Леся захоплювалась мужністю і доблестю грузинського народу. “Якби я не була українкою, то хотіла б бути грузинкою”, – казала”.

Грузію Лесі відкрив  студент із Горі Нестор Гамбарашвілі.  Коли їй було 24 роки, він квартирував у  Косачів в Києві.  Леся навчала Нестора французької, він  давав їй уроки грузинської.

У березні 1901-го на її руках Лесі помер її коханий Сергій Мержинський. Від болю втрати  й недуги поетеса рятувалась у Батумі. Дорогою до столиці Аджарії і познайомились зі своїм майбутнім чоловіком, юристом та етнографом  Климентом Квіткою. Вони одружились, і оскільки Кльові, як називала його люблячи, як помічнику мирового судді довелось працювати в Грузії, рушила за ним. Тамтешній клімат став  цілющим ліком для її зболеного тіла. Була переконана, що саме Грузія продовжила їй життя та надійно заховала від від недуги, з котрою боролась довгих 30 років. У Кутаїсі народились її безсмертні “Лісова пісня” та “Камінний господар”, у Хоні -“Адвокат Мартіяні”, а в Сурамі, не маючи сили писати, надиктувала матері  “На берегах Олександрії”. 1 серпня 1913 року серце Лесі перестало битись. На Батьківщину її проводжали мешканці Сурамі, били дзвони храму Святої Марії, на труну лягали польові квіти…

Життя і творчість Лесі Українки духовно поєднали Україну та Грузію, – констатував Леонід Бицюра.Недарма цю тендітну та незламну жінку вважали  невтомним будівничим ідейних мостів між народами. Мостів, які нікому ніколи не вдасться зруйнувати. Ще сотню років тому Леся Українка була переконана, що українці та грузини повинні триматись разом, бо мають між собою дуже багато спільного. Разом вони – непереможні. І цю силу, підтримку, єдинство ми особливо відчуваємо зараз, коли на сході України точиться війна. Саме грузини стоять зараз пліч-о-пліч з українцями на передовій супроти єдиного та спільного ворога – Москви. Дякуємо вам за побратимство та допомогу”.

Спільно з тернополянами квіти до погруддя Лесі Українці поклав і депутат Верховної ради Аджарії,  кандидат філософських наук, професор Батумського державного університету Георгій Масалкін. Він зауважив, що Аджарія береже пам`ять про видатних українців. Окрім погруддя у міському парку, на будинку, де мешкала Леся Українка, встановлено меморіальну  дошку.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета