07 липня 2022 року
06:58:27

Світ

Учені: світу загрожує новий невиліковний вірус

12.08.2016 10:06

У Тернополі водяться …кажани. Світлини їхніх малят навіть нещодавно виклав у соцмережу знаний тернопільський краєзнавець Тарас Циклиняк. 

 

До речі, за дослідженням науковців із Австралійського центру вивчення здоров’я тварин, за останнє десятиліття все більше нових штамів саме кажанячих вірусів із легкістю подолали міжвидовий бар’єр, отже стали загрозою для людей. Це й коронавірус, що набув поширення на Близькому Сході та у Східній Азії, й гарячка Марбург, і горезвісна Ебола в Африці… 

Співробітники Університету Північної Кароліни ще торік виступили з тривожною заявою. За їхніми словами, світу загрожує новий невиліковний вірус SHC014-CoV. Він викликає пневмонію, вражаючи легені. 

Джерело інфекції – кажани. На сьогодні немає ні вакцин, ні специфічних ліків проти вірусу. Як показали дослідження, вірус має високу стійкість до зовнішнього впливу, тому розробити вакцину буде нелегко. 

Зараз вчені досліджують можливість передачі нового вірусу від людини людині. Поки ясно, що даний вірус відноситься до коронавірусу. 

Нагадаємо, що смертельний спалах однієї з форм коронавірусу – SARS (атипової пневмонії) – було зафіксовано в 2002 році в Китаї. Тоді до лікарів потрапили 8000 осіб. З них 800 померли від ускладнень, викликаних захворюванням. Зупинити поширення вірусу вдалося тільки завдяки розробленій вакцині. Новий вірус може в теорії зрівнятися за летальністю з SARS.

Тож чи слід нам боятись наших, українських кажанів?


Як пояснив газеті “Експрес”  кандидат біологічних наук Анатолій Белушенко, 
у наших широтах актуальною загрозою є сказ. І хоч наші рукокрилі переносять відмінний від класичного (того, що циркулює серед лисиць, вовків, собак тощо) генотип вірусу сказу, відомі випадки смерті людей після укусів кажанів. На щастя, тропічні віруси на кшталт Еболи для кажанів, що мешкають в Україні, не є типовими. 

  • “Наші кажани – комахоїдні, – зазначив фахівець, – тож не конкурують, як африканські й азійські, з людьми за фрукти й тропічні ліси. Живуть усамітнено, узимку використовують печери або горища, влітку оселяються у лісах, парках. Ось тут ми й можемо перестрітися. Але кажан сам не нападатиме, а вкусити може, лише захищаючись. Наприклад, коли людина намагається його зловити: зараз поширена мода на “хатніх кажанів”. Раджу лишити цих тварин у спокої. Інколи (це часто трапляється влітку) кажан випадково залітає у житлове приміщення, а люди намагаються його випровадити. Без міцних рукавиць цього робити не варто. Зрештою, обережність не завадить і на природі. Інколи діти знаходять у парках виснажених кажанчиків і, намагаючись врятувати, беруть до рук. Попередьте дітей про потенційну загрозу”.

Тож, шановні тернополяни, будьте обережними!

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Недавні записи
Мета