Світ
З новим 4713 роком! Або, що наплутали китайці?
Дата: 19.02.2015.
Якщо ви думаєте, що рік Коня ступився у ніч з 31 грудня на 1 січня, а Коза чи Вівця змінили його — помиляєтеся. Ротація “тваринок” на престолі світу відбулася тільки нині в ночі.
Пануватиме КозоВівця над світом аж до 7 лютого 2016-го. Чому КозоВівця? Бо й до нині точаться суперечки, чий же 2015-ий – Кози чи Вівці. Існує дві версії: за першою, прийдешні 12 місяців належатимуть Синій Вівці, за другою — Зеленій Дерев’яній Козі. Причина в тім, що для китайців, що Коза, а що Вівця — “всешко єдно”. Вони не вважають відмінності між цими двома свійськими тваринами суттєвими. Та й заплуталися давно, хто саме колись прийшов до Будди: Вівця чи Коза. Що вже казати про колір рогатих?
До речі, Коза з Вівцею, то не єдина плутанина китайців. 2019 рік за східним календарем також не зрозуміло буде під заступництвом Свині або Кабана, 2021-ий – Бика чи Вола, а 2023 -ий – Кролика або Кота? Одне слово, диваки ці китайці, але гороскоп — їхній, тож мусимо миритися. Тому з новим 4713 роком. Так-так, я не помилилася. Китайське літочислення від нашого також суттєво відрізняється.
Святкують новоріччя мешканці Піднебесної аж 15 днів. Йменують його ще Святом весни і на повну забавляються, влаштовуючи фестивалі з танцями лева і драконів, “суходільних човнів”, номерами на ходулях, гучними феєрверками, що проганяють злих духів.
Найпопулярнішою новорічною стравою на китайському столі є не олів’є, а Jiaozi – своєрідні вареники (у прекладі “мрії разом з синами”), що символізують добрі побажання родині. Традиційним подарунком є Я-суй цянь – кишенькові гроші у спеціальних червоних конвертах. Їх прийнято дарувати кожній дитині, яка прийшла до будинку в чперші 15 днів нового року.
Завершується п’ятнадцятиденне нворічне святкування — запаленням ліхтарів, що символізує осяяння нових надій і сподівань.