03 жовтня 2022 року
23:38:17

Світ

17 хвилин про Тернопіль, якого ви не знаєте (відео)

05.06.2018 04:35

Ми заледве не щодня проходимо повз ці будівлі, але, поспішаючи, ніколи не задумуємось, що пережили, що бачили вони… 

Чиї голоси пам`ятають їхні коридори, про які таємниці мовчать віконні рами… Час та люди не шкодують їх… І будинки змінюють зовнішність, але …не дух. Минулого не знищиш зброєю і не зітреш з пам’яті. Каміння має голос. Із покоління в покоління передаються оповіді про будинки, в яких колись минала бабусина чи прабабусина юність, жили  вуйкові знайомі чи дивакуваті незнайомці… Нехай згодом ті оповіді стануть легендами, а то й байками, але …житимуть, передаючись з уст в уста.

Короткометражний документальний фільм «Маловідомий Тернопіль» розповідає історію міста через долю його будівель, переплетену з долею старожилів.  Будівель, якиху «другому Сталінграді», як йменували Файне, збереглось украй мало.  

«У силу свого стратегічного розміщення Тернопіль був завжди мішенню для ворога,  – зазначає заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.У період Другої світової війни він  був знищений вщент. Навіть була табличка, що «Тут було місто Тернопіль». Власне тому ми не можемо похвалитись великою архітектурною спадщиною. Саме тому для нас кожна збережена будівля –  на вагу золота».

Режисерка та сценаристка стрічки, журналістка Діана Гоголь обрала влучну манеру оповіді.  Глядач, наче крокую за нею та краєзнавцем Тарасом Циклиняком, старожилами Іваном Івашкевичем й Іриною Максимів…  І ось уява жваво малює цьоцю Дрибцю, котра спішить на забаву до залу «Руської трійці», а ще …російського офіцера, котрий в готелі,  де нині ресторація, миється …в унітазі.

Враження від  кожного кроку маловідомим містом підсилює вдало підібраний ненав`язливий музичний фон…  Графіка переплетена з історичними даними, архівне відео у поєднанні з сучасністю… Історія й сьогодення злились воєдино, привідкриваючи завісу маловідомих фактів минулого…

«Найважчим,  – зізнається Діана,  – було почати.  Ідею створення короткого метру виношувала давно, але ось розпочати знімати  ніяк не наважувалась».

{youtube width=”100%” height=”420″}CYTZuwvSAJg{/youtube}

Та після ж першого записаного інтерв`ю  зупинитись не могла. Упродовж двох тижнів  пізнавала рідний Тернопіль по-новому, відкриваючи невідоме й цікаве в його біографії. А потім був, каже,  найважчий етап  – монтаж.  Сценарій змінювала кілька разів,  додавала, з гіркотою  коротила. Важко у 17 хвилин вкласти десятиліття. Але в неї все вийшло.

«Маловідомий Тернопіль», зазначають у «Тернопільській кінокомісії», котра підтримала створення стрічки,  займе особливе місце в кінематографії  Файного і, хочеться вірити,  згодом Діана Гоголь презентує тернополянам уже повнометражний документальний фільм «Маловідомий Тернопіль».

Наталя Турчин.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета