20 травня 2022 року
07:51:42

Україна

На Тернопільщину 19 березня прилітають перші бузьки

19.03.2015 10:07

Дата:19.03.2015

За точність орнітологи й нарекли їх найконсервативнішими птахам. Незважаючи на те, яка погода чекає на чорногузів, вони спішать додому, щоб провістити весну, а отже –  оновлення, розквіт, подолання всіх негараздів. І дарма, що часто на крилах приносять похолодання та сніг. Не нарікайте. Мусить же зима востаннє напакостити…  А тепло, до речі, в березні “відлякує” дятел …своїм стуканням.  До нього й усі претензії)

Лелеки для українців завжди були особливими птахами. Газдині навіть спеціально до їхнього прильоту випікали солодкі гостинці – “бусолові лапи”, пригощали ними малечу та видивлялися веселиків, бо той, хто першим їх побачить — буде щасливим цілий рік. Зле, коли бузьок сам та ще й стоїть без діла. Кишніть на нього,  бо  інакше ладу в роботі й житті не матимете. Ідеальним вважається вдзріти пару лелек — буде коханими й кохатимете. Якщо ж мрієте про діток, то крикніть птахові: “Бузьку, бузьку, принесе мені Маруську!” доеено: обов’язково принесе або дівчинку, або хлопчика, а то й близнят.

За підрахунками вчених, в Україну щороку повертається майже 25 тисяч лелек. Однак з кожною весною їх, на жаль, усе менше й менше. Причина — погіршення кліматичних та екологічних умов. А ще — людська байдужість. Пригадуєте, як два роки тому вони на Тернопільщині помирали від голоду й холоду? Весна була надто пізньою…  І небагато знайшлося тих, хто кинувся рятувати птахів. Від душі дехто пригощав їх хлібом і …вбивав. Бо не їдять журавлі хліба, зерна, бараболі, а тільки рибу. Мало ми знаємо про них, ой, мало.

А вони — як ми. “Бузьки жиють, як люди, громадським життям, злітаються на Спаса докупи і вибирають старшого, який їх судить, а інші карають”,  давно підмітили  літератори. “Коли бусель зробиться старим, діти підтримують та годують його аж до смерті”.

За легендою, веселик  був людиною. Оповідають звали його Бузьком. У ті часи земля та вода прямісінько кишіла різною нечистю. Ось Матір Божа й попросила Всевишнього, щоб лад навів, прибрав, як то кажуть. Бог послухав. Зібрав усю погань у мішок , зав’язав та доручив Бузькові викинути його далеко-далеко в найглибшу безодню. Але, попередив, аби не зазирав до того клунка, щоб там не сталося і як би не хотілося. Взяв Бузько ношу й поніс. Іде, а цікавість, як муха спокою не дає. Не витерпів. Розв’язав мішок, а нечисть — тікати.  За цікавість і покрав бузька Господь. Зробив білим птахом із чорною міткою та довгим дзьобом і ногами. Ото й ходить він віки по землі, болотах і визбираю нечисть з мішка. Коли всю визбирає — стане знову людиною.

Наразі ж тулиться до людей. Селиться на їхньому обійсті. Люди — раді. Вірять, що лелече гніздо — запорука удачі, добробуту, щастя. А ще — придивляються до поведінки птахів. Коли лелеки кружляють довкола гнізда – бути негоді, а клекочуть вночі — до біди.

Вважають українців журавлів і символом України. Вона, мжі іншим,  чимось схожа на них, особливо зараз, коли “видзьобує” зі своєю території усяку сепаратистську погань… І таки визбирає. TopNews дуже вірить в це. А ви???

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета