29 травня 2022 року
11:56:15

Україна

Чи прозоре фінансування виборчої кампанії?

14.11.2015 12:01

27.10.2015


Про попередні результати моніторингу фінансування виборчих кампаній на міських виборах 2015 року на прес-конференції розповів юрист Тернопільського обласного відділення Комітету виборців України Володимир Курило.

 

Представник КВУ повідомив, що експерти організації здійснюють моніторинг фінансування виборчої кампанії кандидатами на посаду міського голови п’яти пілотних містах: Рівне, Херсон, Черкаси, Мукачеве та Тернопіль.

Фінансовий  моніторинг здійснюється в рамках діяльності КВУ «Моніторинг фінансування виборчої кампанії  на місцевих виборах 2015 року в Україні» за підтримки Ради Європи. «Моніторинг передбачає перевірку прозорості виборчих фінансів та моніторинг політичної реклами на телебаченні», – пояснив Володимир Курило.

Юрист зазначив, що, відповідно до закону, витрати кандидата на посаду міського голови здійснюються виключно з його виборчого фонду. Відкриття такого рахунку не є обов’язковим.

Моніторинг засвідчив, що значна частина кандидатів не відкривала рахунки. Зокрема, в Тернополі інформація про відкриття рахунків надійшла про 5 кандидатів з 11, що беруть участь у виборах. Для прикладу – у Черкасах інформація надійшла про відкриття рахунків всіх 16 кандидатів на посаду міського голови.

На думку правників КВУ, Закон України «Про місцеві вибори» не забезпечує належних умов для публікації інформації про рахунки кандидатів. А саме, закон стверджує, що інформація про відкриття рахунку виборчого фонду та його реквізити може оприлюднюватися у друкованих засобах масової інформації за рахунок коштів виборчого фонду.

З п’яти міських територіальних виборчих комісій тільки дві (м. Черкаси та Мукачеве) опублікували інформацію про виборчі рахунки.

«КВУ вважає, що таких форм публікації недостатньо для громадського контролю та забезпечення належної прозорості. КВУ рекомендує ТВК в майбутньому публікувати інформацію про рахунки на сайтах відповідних міських рад, де зазвичай і публікується виборча інформація», – зазначив Володимир Курило.

Він стверджує, що кандидати на посаду міського голови переважно не публікували за власною ініціативою інформацію про відкриття рахунків. У Тернополі цього не зробив жоден з кандидатів.

Є  суперечності й у питанні оприлюднення кандидатами майнових декларацій.

Закон України «Про місцеві вибори» передбачає, що при реєстрації кандидат обов’язково подає декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Однак, відповідно до положень того ж Закону, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата та підлягають виправленню.

У Комітеті виборців вважають, що таке формулювання є нечітким і дозволяє трактувати як помилки не тільки технічні моменти, а й неповні дані про фінансовий стан.

«Нечіткість формулювання Закону створює враження необов’язковості подання повної та достовірної інформації в декларації про доходи. Така ситуація є несприятливою для фінансової дисципліни кандидатів», – каже юрист обласної організації КВУ.

Є питання й до роботи міських виборчих  комісій.  Результат моніторингу КВУ засвідчив,  що ТВК переважно не публікують декларації кандидатів, або ж роблять це у спосіб, несприятливий для громадського контролю та забезпечення належної прозорості.

Не опублікувала декларації кандидатів ТВК м. Тернопіль. Інфрормацію про доходи кандидатів на посаду міського голови Тернополя можна було довідатися завдяки одній з газет.

Водночас Володимир Курило зазначив, що в Тернополі всі кандидати, які відкрили рахунки, вчасно подали проміжний фінансовий звіт, хоча закон і не передбачає механізмів для реагування з боку ТВК на неподання фінансових звітів або подання їх із запізненням.  Водночас у ТВК неможливо було взяти інформацію про аналіз таких звітів. Самі ж проміжні звіти ТВК опублікувала на сайті міської ради у рубриці «Вибори 2015» 23 жовтня.

З метою якнайповнішого та об’єктивного інформування громадськості КВУ рекомендує Верховній Раді сформулювати однозначно зобов’язання ТВК публікувати у відкритому доступі на своїх сайтах чи сайтах міських рад всю фінансову документацію суб’єктів виборчого процесу: інформацію про відкриття рахунків, декларації про доходи, фінансові звіти.

КВУ закликає всіх кандидатів до своєчасного подання фінансових звітів, повного розкриття витрат у цих звітах, а також публікації звітів в мережі Інтернет для доступу громадськості.

 

 

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета