30 вересня 2022 року
15:30:08

Тернопіль і Тернопільщина

Що чекає аграріїв Тернопільщини?

13.03.2018 11:14

2017 рік для хліборобів Тернопільщини був доволі успішним. Вони отримали рекордно високий валовий збір зернових. Намітилися позитивні тенденції у тваринництві.

 Разом з тим, на фінансовий стан сільгосппідприємств і фермерських господарств негативно вплинула відміна спецрежиму оподаткування, різке зростання цін на енергоносії, міндобрива, техніку. На аграрній економіці поточного року, мабуть, негативно позначиться ще й скасування ПДВ на експорт окремих олійних культур. Влада обіцяє аграріям вагому державну підтримку. Що з цього вийде і чи будуть аграрії у плюсі, говоримо з виконувачем обов’язків директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Володимиром Стахівим.

– Аби мати реальне порівняння розміру можливої фінансової підтримки аграрного сектора з боку держави у нинішньому році, розкажіть, що отримали сільгоспвиробники торік?

– Торік діяло 7 спеціальних програм підтримки аграрного сектора. За ними сільгосппідприємства і фермерські господарства області отримали 113,6 млн гривень. Найбільша сума припала на акумуляцію ПДВ (59,9 млн грн). На 32,4 мільйона гривень відшкодовано відсотки за користування банківськими кредитами. Це, до речі, найбільший показник в Україні (11% від усієї суми державної підтримки на цей напрямок). 4,6 мільйона гривень скеровано на відшкодування тим аграріям, котрі купили 72 одиниці техніки вітчизняного виробництва. Окремо 1,4 млн грн на поворотній основі перепало нашим фермерам. Стосовно нинішнього року скажу окремо.

– Які тенденції в оподаткуванні сільгоспвиробників?

– За 2017 рік сільськогосподарські підприємства області сплатили 1,1 млрд гривень податків та зборів до зведеного бюджету України, що на 430,9 млн грн, або в 1,6 раза більше, ніж минулого року. Якщо аналізувати останні 5 років, то податкове навантаження на сільгоспвиробників зросло майже у 40 разів. На сьогодні аграрії сплачують понад 2 тисячі гривень податків і зборів у розрахунку на 1 гектар посівної площі, не рахуючи орендну плату та соціальну допомогу сільським територіям.

– А як виглядають заробітна та орендна плата на селі?

– Якщо розглядати аграрний комплекс у цілому, то на цей сектор економіки припадає майже дві третини виробленого в області валового продукту. Звідси – частка і розмір заробітної плати. За минулий рік вона склала 752 мільйони гривень. У середньому 1 працюючий у сільгосппідприємствах торік отримував понад 6 тисяч гривень на місяць, що на 51,9% більше проти попереднього року. У провідних господарствах – понад 12 тисяч, а по окремих професіях середня зарплата в них становить більше 20 тисяч гривень на місяць.

До попереднього року майже на третину зросла виплата орендної плати власникам земельних паїв, яка склала 1,2 млрд гривень, з них 75,5% – грішми. Середній розмір орендної плати за 1 гектар становить 2304 гривні.

– На весняну посівну потрібні великі кошти. Яким бачиться кредитний портфель комерційних банків?

– За попередніми розрахунками, цьогорічна посівна кампанія обійдеться аграріям області у 4,6 мільярда гривень. Звичайно, власних обігових коштів не вистачатиме. Частина провідних господарств уже забезпечила себе матеріально-технічним ресурсом і готова до посівної. На жаль, немало і тих, у кого на неї бракує коштів. Можу повідомити, що банки мають можливість кредитувати АПК при наявності застави і переглядають свій кредитний портфель та відсоткові ставки. Про це наступного тижня говоритимемо з банкірами на спеціальній нараді. Упевнений, що між банками і сільгоспвиробниками, як і в минулому році, буде досягнуто взаєморозуміння і село прокредитують.

– На яку фінансову підтримку розраховувати аграріям області з боку держави у цьому році?

– Державним бюджетом на поточний рік передбачена підтримка агропромислового комплексу України на рівні 6,3 млрд гривень. У тому числі на тваринництво – 4 млрд гривень, мільярд – на підтримку фермерів та обслуговуючих кооперативів на селі. Ще один мільярд – на компенсацію придбання вітчизняної сільськогосподарської техніки. Також передбачено 300 млн грн на садівництво і 66 млн грн на часткове відшкодування відсоткової ставки по кредитах банків. Що із цих сум направлять аграріям Тернопільщини – поки що не відомо. Це залежатиме від їхньої активної діяльності у питаннях розвитку тваринництва, фермерства, кооперативів та садівництва. Водночас у мене немає сумнівів у тому, що кошти будуть виділені, а програми профінансовані, як і те, що аграрії цього року будуть у плюсі. Звичайно, якщо Господь дасть сприятливої погоди, буде хороший урожай і найскоріше наступить мир в Україні.

Геннадій ЯВОРСЬКИЙ, “Сільський господар плюс”.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Недавні записи
Мета