29 січня 2022 року
10:02:51

Тернопіль і Тернопільщина

Ліквідація, скорочення, заміщення – реформування юстиції на Тернопільщині

11.03.2016 11:54

Начальник головного територіального управління юстиції в Тернопільській області Едуард Кольцов розповів про нововведення у законодавстві.

 

Стартує черговий етап реформування юстиції. У зв’язку з нововведеннями на законодавчому рівні один з її напрямків — передача функцій реєстратора районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування, а також нотаріусам. Раніше монополістом реєстрації бізнесу, майнових прав, нерухомості, громадських організацій була державна реєстраційна служба, а тепер у межах децентралізації ці функції передаються юстиції. Це дасть можливість значно зменшити черги й пришвидшити саму процедуру. Щодо нотаріусів, то ці функції почали їм передавати вже у січні поточного року. Про нововведення розмовляємо з начальником головного територіального управління юстиції в області Едуардом Кольцьвим.

— Едуарде Станіславовичу, розкажіть, будь ласка, про реформування територіальних органів юстиції.

— По-справжньому революційним кроком у роботі юстиції буде реформування її територіальних органів. Під ліквідацію потрапляють 586 районних і міських управлінь. Передбачається скоротити понад чотири тисячі службовців. Мін’юст підготував і подав до Кабінету міністрів відповідні зміни, які передбачають утворення на місцях бюро правової допомоги, де працюватимуть 2—3 працівники–юристи, які безоплатно надаватимуть будь-яку юридичну консультацію. Зокрема, до цих підрозділів підключать усі електронні реєстри. Таким чином вони забезпечать доступ громадян до витягів із них. Уже в травні цього року розпочнеться конкурс на заміщення вакантних посад у цих підрозділах.

— Чи виправдовують себе центри надання вторинної правової допомоги?

— Наразі триває надання безоплатної правової допомоги громадянам. Ще у 2013 році було запроваджено центри надання вторинної правової допомоги, які успішно працюють і тепер. Їхніми послугами скористалися понад 200 тисяч громадян, а це, передусім, дозволило мінімізувати ризики свідчень проти себе при вчиненні правоохоронними органами тиску на особу, коли з нею спілкувалися без адвоката. Загалом упродовж минулих двох років судами було винесено 378 виправдувальних вироків, саме в тих справах, які вели адвокати системи безоплатної правової допомоги, чого раніше взагалі не було. До речі, під час Революції Гідності до центрів надійшло 389 звернень про затримання осіб у зв’язку з масовими мирними акціями. Понад 80 відсотків скористалися правом на безоплатну правову допомогу і завдяки клопотанням захисників майже дві третини з них були звільнені з-під варти, а до них були застосовані м’якші заходи запобіжного впливу.

Із липня минулого року центри отримали право надавати допомогу в цивільних та адміністративних справах, що значно розширює спектр можливостей на отримання громадянами консультацій і захист їхніх законних інтересів у судах. У нашій області з ними співпрацює 80 спеціально відібраних адвокатів у трьох регіональних та обласному центрах. Скористатися їхніми послугами можуть різні категорії громадян, передусім: пенсіонери, ветерани, інваліди, учасники АТО, діти-сироти і їхні опікуни та інші.

— Цьогоріч з ініціативи Міністерства юстиції розпочато реформу пенітенціарної системи. Розкажіть про це детальніше.

— Ми отримали у спадок репресивну пенітенціарну систему, яка не відповідає вимогам сьогодення та європейським цінностям. Склалася така ситуація, що 30 тисяч співробітників стережуть 53 тисячі засуджених і 17 тисяч тих, котрі перебувають у слідчих ізоляторах. Рівень заповненості закладів системи становить дещо більше 60 відсотків, а затрати на утримання одного ув’язненого в окремих установах щороку сягають 300 тисяч гривень, з урахуванням утримання напівпорожніх приміщень і територій. Саме тому за підтримки закордонних партнерів розроблено й презентовано комплексну реформу, яка має змінити обличчя пенітенціарної системи. Вона передбачає скорочення кількості регіональних управлінь із 24 до п’яти, зменшення удвічі обслуговуючого персоналу з відповідним поетапним підвищенням платні, а також будівництво нових закладів, що відповідатимуть європейським нормам. Зменшиться утричі кількість атестованих співробітників, зміститься фокус у роботі із засудженими на отримання ними додаткових професійних навичок і ресоціалізації.

Світлана НАКОНЕЧНА

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета