26 січня 2022 року
08:25:51

Тернопіль і Тернопільщина

Тернопільська пам’ятка розвалюється на очах (Фото)

12.07.2016 10:05

Окрасою вулиці Князя Острозького в центрі Тернополя є не лише відомий портрет української льотчиці Надії Савченко. Неподалік розташований житловий будинок №45, який є архітектурною пам’яткою міста. Попри історико-архітектурну цінність, будівля перебуває у вкрай занедбаному стані.

Мешканці цим вельми занепокоєні. За їхніми словами, головна проблема — аварійний стан балконів: тут пошкодженим є чи не кожен із них. Кронштейни і балюстради помітно зносилися: на балконах з обдертою штукатуркою ледь тримаються поручні, неозброєним оком видно оголену арматуру, щоразу відлуплюються залізобетонні шматки. У той же час люди попри заборону змінювати вигляд пам’ятки самостійно вирішують долю балконів — принаймні, склять їх.

Не в кращому стані пробувають і сходи. Кам’яні, що з’єднують будівлю з вулицею, після недавнього ремонту не протрималися й року. Спотворюють архітектурну цінність будинку магазини і фірми, сповіщає “Вільне життя”.

Мешканка будинку № 45 Марія Бельська каже — будинок є одним із найкращих у Тернополі. Попри те, що це архітектурна пам’ятка, він також має дещо незвичну славу. «Хто добре вивчав історію, той знає, що збудований він на руїнах колишнього окописька, — розповідає пані Марія. — Та до спомину про містичне розташування будинку ми ставимося здебільшого скептично. Більше нас турбує стан будівлі. З балконів, яким понад шістдесят років, вже відвалюється штукатурка. Господарям квартир комунальні служби заборонили виходити на ті балкони. Ми зверталися до багатьох інстанцій з вимогою розпочати реконструкцію. Та міська влада, попри всі відозви, не виділяє кошти на ремонтні роботи».

 

Управління житлово-комунального господарства отримало від мешканців будинку чимало скарг. Втім за ремонтні роботи міські комунальні служби не беруться. У міськраді пояснюють — кошти на реставрацію споруди повинні отримати з держбюджету.

— Нині складність ремонтних робіт житлового будинку №45 виникла у зв’язку з відсутністю фінансування з державного бюджету, — пояснює заступник начальника відділу з експлуатації та ремонту житлового фонду в Тернополі В’ячеслав Мокляк. — Два роки поспіль держава, попри наші запити, не виділяє кошти на реалізацію проекту. Цього року уряд також не планує виділити гроші. А міський бюджет першочергово фінансує ті інституції, які безпосередньо обслуговують потреби мешканців. До таких належать школи, дитячі садки, амбулаторії, поліклініки…. Зайвих коштів для ремонту архітектурних пам’яток, яких у Тернополі налічується понад двісті, у міському фонді немає.  До того ж, згаданий житловий будинок є приватною власністю його мешканців. Відповідно, саме вони повинні оплатити всі ремонтні роботи».

В управлінні ЖКГ міської ради Тернополя повідомляють — на ремонт фасаду найбільш аварійних балконів потрібно виділити не менше 12,5 мільйона гривень. Власники фірм, що орендують кімнати на першому поверсі будинку, власним коштом відреставрували кілька балконів перед входом до приміщення. Але тут мешкає багато пенсіонерів і малозабезпечених сімей, які не мають можливості ремонтувати за свої гроші кожен балкон.

Як відомо, будівництво першої повоєнної багатоповерхівки на нинішній вулиця Князя Острозького розпочали у 1954 році. Тривало воно майже п’ять років. Керував зведенням споруди в стилі «сталінського ампіру» архітектор В. Воловець. Тернопільський будинок навіть потрапив у кіножурнал «Новини дня» (№ 38 за 1958 рік), який демонстрували в кінотеатрах усього СРСР перед показом фільмів. За словами жителів багатоповерхівки, заселяти будинок радянська влада розпочала у 1956 році. Від того часу будівлю ні разу не реставрували.

Історія з цим житловим будинком у Тернополі — не рідкісний випадок. В місті налічується кілька десятків будинків, які потребують капітального ремонту.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета