18 січня 2022 року
01:41:17

Тернопіль і Тернопільщина

Тернополяни просяться …під землю

19.04.2016 06:22

Організувати дослідження тернопільських підземель, реставрувати їх та запровадити теристичні маршрути пропонує Андрій Кір.

 

Відповідну петицію  14 квітня він уже оприлюднив на офіційному сайті міськради. 

Всім відомо, що Тернопіль – місто з багатою історією, – зазначив у ній. – Також відомо, що у центральній частині міста є система підземель, яку використовували ще давні мешканці, рятуючись від татарських набігів. Плюс по своїй суті вона є унікальною, адже відомо, що частина ходів була збудована під руслом річки.

Обурює, що протягом тривалого часу місцева влада нічого не робила для дослідження цієї пам’ятки, що є по-суті – злочином!

Тому, наполягаю на тому, щоб організувати дослідження підземель, провести їх реставрацію де необхідно, та організувати відповідні туристичні маршрути!

Це позитивно вплине на розвиток туристичної галузі в місті та області, покращить інвестиційну привабливість та збереже таку важливу та цікаву місцеву історичну пам’ятку”.

Наразі під петицією тільки 73 підписи із 250 необхідних для її розгляду.

Про тернопільські підземелля, до слова, ходить чимало легенд. Ось що оповідає про них відома краєзнавець Любомира Бойцун у своїй книзі “Тернопіль у плині літ”: “Цю проблему порушувала довоєнна місцева газета “Głos Polski”. Найбільш дискусійним є питання існування ходу від замку попід став на Загребелля. Ніяких конкретних підтверджень цієї версії немає. Є тільки легенди. Оскільки Тернопіль стояв на відомому Чорному (Кучманському) шляху, то, звичайно, у разі нападу міщани мусили мати заздалегідь приготовані сховища. Є версія, що підземні ходи утворювали п’ятипроменеву зірку.

Під час одного будівництва у кінці 1920-х робітники натрапили на підземний коридор, який, імовірно, тягнувся від Середньої церкви у напрям­ку площі Собєського (сучасний май­дан Волі). Відомий вихід з підвалів воєводського будинку (тепер обласна прокуратура). Там знайшли сліди обертових воріт. Першим сигналом наявності підземель — вважає кореспондент “Głosu Polskiego” — був провал на розі вулиць Перля і Ринку. Тоді натрапили на підземний перехід від вулиці Тихої до Фарної (район прилеглий до Ринку). Зауважимо, що осідали і давали несподівані тріщини будинки, споруджені у районі ринку, навіть у 60-х роках XX сто­ліття. Тоді вкотре порушувалося питання тернопільських підземель.

Крім цих ходів, у довоєнній газеті згадується перехід від вулиці Чацького (давня назва Валова Нижча), на перехресті вулиць Багатої та Короткої (район за Середньою церквою). А втім, зауважимо, це район міських валів. У деяких місцях ходи пролягали на глибині 14 метрів і до них вели сходи. На Ринку знайдено засипану криницю, яка служила для вентиляції. Правдоподібно, що всі ходи збігалися на площі Собєського (майдан Волі) — частково від вулиці Перля і Ринку, а частково, перетинаючи вулицю Щалковського, у напрямку Замку. На вулиці Щалковського (біля Замку), зважаючи на помітну небезпеку, магістрат заборонив зводити нові будинки. Але замкові пивниці нічим уже не зраджували таємниць старовинних комунікацій. Кореспондент довоєнної газети робить висновок про можливість існування інших, поки що невідомих підземних ходів. 

І зауважує, що Тернопіль, до речі, не може похвалитися зразковою каналізацією. Але, однак, від в’язниці тягнеться підземний канал, яким можна пройти під вулицями Брюкнера (сучасна Валова), 3-го Мая (сучасна Сагайдачного), площею Собєського (сучасний майдан Волі), 29-го Листопада (сучасна Листопадова) та Конарського (сучасна М.Грушевського). 

Ці дані наштовхують на деякі цікаві висновки, адже йдеться про район старого міста у межах валів. У квітневому номері зга­дуваної газети за 1933 рік журналіст розповідає про спробу спуститися у міські підземелля, яка не увінчалась особливим успіхом. У підземних льохах він із товаришем натрапив на людський скелет, досить давній казан і зовсім новий череп’яний горщик. Тема підземель зустрічається навіть у колись секретних військових документах періоду боїв за Тернопіль навесні 1944-го. Йдеться тут про підземний хід між Замком і Новою синагогою на вулиці Перля, Полковничими палатами на площі Собєського і будинком офіцерського казино (сучасна міськрада на вулиці Листопадовій). Розташування ходів схематично накреслено на карті міста періоду війни.

Знову порушується проблема підземель під час післявоєнної відбудови міста. Тоді постало питання про вивчення наявності підземних підвалів і ходів. Отакі штрихи до таємниці тернопільських підземель”.

 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета