25 травня 2022 року
04:59:52

Тернопіль і Тернопільщина

Психолог з Тернополя розповіла, що потрібно для щастя

30.01.2018 11:07

Кандидат психологічних наук, доцента кафедри психології Тернопільського національного технічного університету Інна Моначин розповіла журналістам газети “Наш ДЕНЬ”, що потрібно для щастя.

 

Господарі чи раби настрою?

– Щастя – це, перш за все, особливий настрій. У здорової дитини він переважно радісний. Чому ж дорослим так часто не вистачає щастя? – Діти радіють життю, хоч і не розуміють, як воно влаштоване. Дорослі ж начебто знають, що потрібно для щастя, і, якщо не мають чогось бажаного, часто “відкладають” щастя до кращих часів. – Чому одним людям все ж вдається радіти життю, а інші в усьому бачать проблеми? – Усі ми з вами маємо уявлення про те, які ми є зараз. Таке уявлення називається «Я-реальне». Водночас, кожен з нас бажає певним чином стати іншим або, принаймні, щось змінити. Наприклад, мати статус в суспільстві, іншу фігуру чи зовнішність. Сукупність думок та образів, у яких ці бажання відображаються, складає наше «Я-ідеальне», тобто бажане. Наш настрій залежить від ступеню близькості «Я-реального» і «Я-ідеального». Значні розходження між цими двома «Я» руйнують впевненість у собі, сковують енергію, палітра емоцій знижується. Своїм студентам я завжди кажу, що вони мають зробити правильний вибір – бути господарем чи рабом свого настрою. Раб настрою залежатиме від кожної репліки, яку отримає ззовні (телебачення, друзі, соцмережі). їГосподар свого настрою – завжди знає, яка інформація для нього корисна, позитивно впливає, надає оптимізму, а яку не потрібно пускати в своє енергетичне поле.

Дрібниці, які роблять щасливими

– Тобто говорячи, що на відчуття щастя не впливають молодість, краса чи багатство людини, дослідники особистості мають рацію?

– У цьому суть настрою, адже кожен може сам обрати, що хоче відчувати. Бадьорий, життєрадісний настрій призводить до підвищення життєвого тонусу, психологічної стійкості, захищає від хвороб. Я б сказала, що настрій створює імунітет проти вірусів, що породжують хвороби. Відомо й те, що налаштовуючи себе і мобілізовуючи власні сили, люди можуть долати навіть складні недуги. Для наших предків засобом, який покращував настрій, була молитва. Вона допомагала розпочинати справу ретельно, без поспіху, з добром і, основне, вселяла впевненість в успіх справи та надію на Бога та добрих людей. Для багатьох людей молитва є підтримкою і сьогодні. Відомий науковець Майкл Аргайл у своїй книзі “Психологія щастя” наводить чималий перелік факторів, які покращують настрій і людина стає щасливішою. Усі фактори він поділив на 4 групи. Перша – соціальна взаємодія, тобто перебування в товаристві щасливих людей, поцілунки, дотики. Друге – поведінка, сміх, роздуми, споглядання природи. Третє – організаційні фактори. Вміння висловлюватись, планування, набуття досвіду здатні суттєво покращити наше самопочуття. У четвертій групі – інші фактори, серед яких їжа, прогулянки. У Данії, наприклад, є навіть спеціальне слово – хюґе – означає те, що приносить задоволення. Хюґові миті – повсякденні дрібниці, які роблять нас щасливими. У цій країні вчать цьому з дитинства.

Дійте, співайте, уявляйте

– Як же створити собі настрій і бути щасливим?

– Потрібно діяти. Скрізь. Завжди. Всюди. Настрій змінюється від того, наскільки ви зайнята людина і як часто переключаєтесь з одного виду діяльності на інший. Але тут потрібно бути обережними зі своєю енергійністю. Збільшувати активність потрібно поступово. Робити потрібно спочатку щось приємне. Не вимагайте від себе бездоганної поведінки. З повною самовіддачею виконуйте основне. Все решту – достатньо робити добросовісно, цього достатньо, щоб результат теж був хорошим. Людина відчуватиме задоволення від результатів своєї діяльності. Потрібно вміти відволікатись від турбот. Безперервне обмірковування майбутніх справ не зменшує хвилювань.

– Багато людей інтуїтивно обирають музику, коли їм погано на душі.

– Якщо маєте таку можливість, спробуйте її вплив – і відчуєте самозаспокоєння, посмішку, приємні спогади. Ще кориснішими є співи – в колі друзів, на самоті, в дорозі, всюди, де дозволяють обставини і ви впевнені, що це не заважає іншим. Коли обираєш пісню, можна виражати ті почуття, які просяться на волю і їм тісно у вашій душі. Наприклад, співаючи сумну пісню, можете поплакати, тим самим ослабите напругу і заспокоїтесь. Окрім цього, спів добре впливає на організм – очищає і розвиває легені, укріплює сердечний м’яз.

 Потрібно вчитись уявляти

Тоді гармонійно розвиваються усі психічні процеси людини. Чим багатшою є уява людини, тим легше відчути розслаблення, зробити дихання вільним та ритмічним. І це теж позитивно впливатиме на ваш настрій. Крім того, потрібно правильно переживати. Саме переживати теж впливає на наш настрій. Коли ви забороняєте собі думати про проблему, то ніколи не досягнете покращення настрою. Набагато краще набридливу проблему – камінь на серці – перевтілювати, використовуючи символи або реальні предмети.

– Тобто можна перетворити проблему на благо?

– Принаймні, спробуйте. Наприклад, вам хочеться позбутися головного болю. Закрийте очі, дихайте спокійно і рівномірно. Коли відчуєте, що тіло починає розслаблятись, постарайтесь чітко уявити свій біль. Який він має колір, форму, який на дотик, як звучить… На що він подібний? І коли чітко щось побачите предмет – запускайте своє переживання, як внутрішню роботу організму. Наприклад, ви побачили обруч – розігніть чи зніміть його з голови – і ваш біль вщухне. Важливо такий процес здійснювати повільно, не поспішаючи, уважно переживаючи весь шлях такої роботи. Швидкі перетворення можуть відбуватися при подальших тренуваннях у маніпулюванні з образами. І, звичайно, посміхайтесь.

– Але щасливу посмішку на обличчя не наліпиш…

– Є вправи, які допоможуть кожному. Перед дзеркалом спробуйте посміхнутися і затримати широку посмішку на кілька секунд. Повторіть це кілька разів. Такі вправи зазвичай виконують наодинці, не думаючи, як це виглядає. Можна спробувати розсмішити уявного співрозмовника. Напружуючи м’язи лиця, ви стимулюєте нервові закінчення в корі головного мозку – центри бадьорого настрою. Ваш настрій стає приємнішим. І ще дуже важливо: звинувачувати в своїх промахах та проблемах інших людей – категорично забороняється! Будьте господарями свого настрою! І ваша мозаїка щастя завжди буде барвиста, гармонійна і приноситиме задоволення.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета