29 січня 2022 року
09:41:05

Тернопіль і Тернопільщина

Понад дві сотні громадських активістів вимагають змінити на гербі Тернополя зірку Давида на Алатир (документ і проект нового герба)

22.07.2016 06:55

На необхідності внесення змін до геральдичної символіки основного герба Тернополя наполягають громадські організації та активісти. 

Під відкритим звернення до мера Сергія Надала та сесії міськради щодо заміни шестикутної зірки на восьмикутну та доповнення зірки й півмісяця християнським хрестом уже підписались понад 250 тернополян.


 

та інші…

Серед тих, хто поставив свій підпис під зверненням, і  заступник голови ГО “Самооборона Тернопільщини” Ірина Чорна. 

Громадська активістка зазначає, що тернопільський герб в різні історичні епохи змінювався. Так, у 1844 році гербом міста було затверджено срібну “Леліву” Тарнавських.  

У 1982 році утвердили герб Тернополя радянського періоду. З нього зникли “Леліва” та півмісяць, які були символами міста протягом багатьох століть. Натомість на червоному фоні з’явилась блакитна стрічка у вигляді стовпа, на якому розцвіла квітка терену. Всередині квітки – червона п’ятикутна зірка з золотим серпом та молотом. Увінчав герб золотий напис “Тернопіль” на лазуровому тлі.

У 1992 році було затверджено новий герб. На блакитному фоні зображено срібний будинок. Під ним в центрі — шестипроменева зірка Давида. Внизу герба, обернений ріжками вгору, зображений півмісяць. 

В осучасненому варіанті герба зірка та півмісяць стали зображати срібним. Намалював цей герб Михайло Харинович, який народився 21 січня 1950 року і селі Глиниця Чернівецької області.

  • “У своєму зверненні ми пропонуємо увінчати Тризуб християнським хрестом, як було це ще за часів Володимира, та як читається “З нами Бог і Україна”, а також замінити шестикутну зірку Давида, котра зображена на прапорі Ізраїля та є одним із основних його символів, на українську восьмикутну зірку, котру наші предки йменували Алатир, – зазначає пані Ірина.Вони вважали її одним із найсвятіших символів людства, моделлю розгортання і згортання Всесвіту”.

Езотерично, Алатир являє собою октаграму: проекцію ромба, небесного світу, на квадрат, матеріальний світ, та їх взаємне пересікання. Ідеологічно, Алатир – символ порядку і світобудови. Вважається, що він зв’язує усі сторони світу і позначає абсолютний баланс, гармонію і рівновагу, здійснюючи потужну цілющу дію. 

  • “Саме восьмикутна зірка Алатир, або як ще її називали Козацький хрест, Ружа, а не шестикутна єврейська зірка Давида, була головним символом наших різдвяно-колядницьких обрядів. Адже вона являє собою український колорік у вигляді восьми головних циклів: Коляда, Масляна, Великдень, Трійця, Купала, Спасівка, Рожаниці, Діди, – зауважує активістка. –  Саме восьмикутну, а не шестикутну зірку бачимо і на писанках, і на вишиванках, і на давніх  витинанках та різьбленні. Вона зображується на одязі священнослужителів та іконах.  То чому, маючи такий свій давній енергетично потужний символ, мусимо використовувати  чужинський? “


До відкритого звернення активісти додали й проект оновленого герба міста. Його автор — тернополянин Андрій Чорний.  До слова, наймолодший учасник конкурсу із розробки логотипу міста, майбутній юрист, студент Тернопільського національного економічного університету.

 

У соцмережах звернення активістів викликало жваві дискусії. Тернополяни вкотре поділились на два табори, одні за зміни герба, інші – категорично проти.  на захист герба став знаний тернопільський краєзнавець Тарас Циклиняк.

  

Наразі ж у міськраді, згідно з розпорядженням міського голови Тернополя, створено спеціальну комісію, яка має вивчити звернення громадських активістів щодо зміни герба. До її складу увійшли представники мерії, громадських організацій, краєзнавці, історики, духовенство та представники геральдичних товариств. 16 вересня 2016 року стануть відомі результати розгляду.

Н. Гонта.
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета