04 липня 2022 року
00:03:39

Тернопіль і Тернопільщина

На Тернопільщині лише 54 “офіційних” письменники

03.03.2015 09:30

Дата: 03.03.2015

Спільно з усім світом Тернопільщина нині відзначає День письменника. Тож знімаємо капелюха перед усіма майстрами слова та зичимо їм натхнення, високих гонорарів, а головне – вдячних читачів.

Скільки таких майстрів в області — годі й сказати. Адже письменник — це не професія, це порух душі. Слово мучить його серце доти, доки не виллється на папір віршем чи прозорою… І тоді стає легше, наче після сповіді… Однак не кожен хоче ділитися “своєю сповіддю” з іншими. Тому багато хто пише просто в шухляду,  для себе та найближчих, залишаючись для світу невідомим.
Тож, хто знає скільки на Тернопільщині письменників… відомо лише, що “офіційних” – лише 54. “Офіційних”, бо є членами  Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників України. Як розповів TopNews
голова організації Євген Безкоровайний, найстаршому з них — 76 років. Це знаний прозаїк з Мшанця Теребовлянського району Данило Сивицький. А ось наймолодшому — 23. Це поет родом з Ланівців Юрій Матевощук.

В наші лави впродож останніх років влилося багато таловитої, неординарної, потужної та активної молоді, – хвалиться пан Євген. –  Це і Наталя Пасічник, і Юрко Завадський, і Ганна Осадко,  Люба Малецька та багато інших”.

“А що потрібно, аби офіційно стати членом спілки письменників?” – цікавлюся.

Найперше — талант, – сміється. –  То головна вимога. А ще — творчий доробок, власні друковані книжки”.

“І все?” – дивуюся.

Звісно ж ні, опублікований творчий доробок повинен отримати три схвальних рецензії, пройти  різного роду обговорення, бути затвердженим зборами письменників, і тільки тоді його автор чи авторка отримають право на розгляд приймальної комісії Національної спілки письменників України щодо можливості вступу до письменницьких рядів”.

“А скільки коштує нині видати свою книжку?” – не вгаваю.

Десь від п’яти до семи  тисяч гривень, – резюмує. – Але то невеликий наклад. Та й гроші не головне. Важливо, не за скільки, а що саме ви видаєте. Дуже часто нині люди пускають у світ такі речі, що соромно й показувати, не те, що називати літературою. Тому перш, ніж видавати написане, подумайте чи принесе воно естетичну насолоду й користь іншим, а вже потім – витрачайте гроші”.

До слова, Тернопільська обласна організація спілки письменників України була заснована 27 лютого 1984 року рішенням президії Спілки письменинків України.  Її першими членами були поети Володимир Вихрущ, Борис Демків, Ганна Костів-Гуска, Михайло Левицький, драматург Олекса Корнієнко та літературознавець Роман Гром’як. Відповідальним секретарем організації було обрано поета Георгія Петрука-Попика, який очолював її майже 12 років. За роки існування спілки її членами стало майже 80 осіб, понад 20  уже відійшли у вічність.

Щодо ж до Всесвітнього дня письменника, то відзначати його 3 березня стали завдяки рішенню 48-го конгресу Міжнародного PEN-клубу, що відбувся у січні 1986-го. 

Заснований PEN-клубу був 5 жовтня 1921 році в Лондоні.  Його назва — це  абревіатура, утворена першими літерами англійських слів poets- “поети”, essayists – “нарисовці”, novelists – “романісти”. Ідея створення клубу належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт.  Мета клубу, який має свої центри в 101 країні світу, – сприяння дружбі й інтелектуальній співпраці письменників всього світу ;боротьба за свободу слова, захисті прав письменників, яких садять до в’язниці, а деколи і вбивають за їх погляди. Членом PEN-клубу може стати кожен профеійний письменник, незважаючи на національну принадлежність чи вірсповідання. 

Вікторія Отаманчук.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Недавні записи
Мета