27 січня 2022 року
08:00:15

Тернопіль і Тернопільщина

На Тернопільському сміттєзвалищі може повторитись Грибовицька трагедія

05.06.2016 12:15

Україна – у суцільному смітті!  У Держекоінспекції не знають точну кількість сміттєвих полігонів у країні, але приблизно територію, яку вони займають, можна порівняти з площею Швейцарії. Тернопільське сміттєзвалище, що є одним з найбільших у Україні, перебуває у групі ризику, де може повторитися Грибовицька трагедія.

Днями Україну сколихнула екологічна катастрофа – на Грибовицькому сміттєзвалищі почалася пожежа, унаслідок якої зійшла “лавина” сміття, що забрала життя кількох пожежників. Грибовицьке сміттєзвалище називають найбільшим в Україні. Висота сміттєвих піків тут сягає 65 м. Полігон займає величезну територію поблизу Львова. Загалом картина вимальовується моторошна, адже на цей полігон скидають не лише тверді побутові відходи, а й продукти нафтопереробної галузі – на території звалища розташовані від трьох до п’яти гудронових озер.

Пожежа почалася тут ще в суботу, 28 травня. Рятувальникам начебто вдалося локалізувати вогонь, проте у понеділок сталася трагедія. Четверо пожежників стояли на горі сміття, від якої в якусь мить відколовся шмат, розміром з дев’ятиповерхівку, і потягнув їх за собою. Одному вдалося врятуватися. Тіла інших знайшли після дводенної пошукової операції. Крім того, досі розшукують еколога, який перебував в районі сміттєзвалища. Ситуацію погіршувала й висока ймовірність прориву дамби з гудронами, яка тріснула. Вона розташована поблизу місця зсуву та містить сотні тисяч тонн небезпечних відходів, тож рятувальники одразу взялися її укріплювати. Наразі дамба поки тримається, проте вже у середу, 1 червня, з’явилася інша небезпека – нового зсуву. Через це операцію з пошуку еколога на деякий час було призупинено.

 Львівський голова Андрій Садовий запевнив, що Грибовицьке сміттєзвалище вже давно планували рекультивувати, навіть знайшли на це кошти – 600 млн грн погодився виділити Європейський інвестиційний банк. На перешкоді став лише пошук місця для нового полігону. За словами Садового, цьому заважали політики, імена яких він не назвав. Відтак, він впевнений, що сміттєзвалище підпалили з метою тиску. Наразі офіційних причин займання рятувальники не озвучують, а ось експерти зазначають, що пожежа могла виникнути й через банальну недбалість. Еколог Володимир Борейко нагадав про мораторій на перевірки контролюючими органами, серед яких і екологічна інспекція, повідомляє 1+1.

 “Україна нашпигована різними небезпечними місцями, тому треба здійснювати постійний моніторинг. А коли екоінспекції та інші органи цілий рік цим не займаються, то, на жаль, ми маємо такі випадки, як пожежі у лісах, на нафтобазах, сміттєзвалищах тощо. Усі звалища – це небезпечні місця, які мають перебувати під контролем з боку екологічної інспекції”, – наголосив Борейко.

Водночас голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко підтвердила висловлену Садовим версію підпалу, проте привід до нього назвала зовсім інакший. “Як правило, більшість пожеж на полігонах твердих побутових відходів є наслідком діяльності самих же власників сміттєзвалищ, які навмисно підпалюють сміття для того, щоб зменшити об’єм відходів, знову приймати та розміщувати сміття на полігон за гроші”, – зауважила еколог.

Правоохоронці ж наразі розглядають дві основні версії – порушення правил безпеки і службове недбальство. Про підпал у поліції поки не говорять. Нові загрози за горами сміття. Недбалість чиновників та підприємців, які у гонитві за прибутками, забувають, що на цій планеті ще жити їхнім дітям, може призвести до нових катастроф, подібних грибовицькій.

Загалом сміттєзвалища займають приблизно 7% території України, а це можна порівняти, наприклад, із площею Швейцарії. Точну кількість звалищ та полігонів не можуть назвати навіть у Держекоінспекції. Проте, за підрахунками екологів, наразі в Україні налічується близько 6 тисяч більш-менш узаконених полігонів та понад 35 тисяч незаконних сміттєзвалищ. Найбільшими сміттєзвалищами є Ладижинське, Тернопільське, Ужгородське тощо.

“Кричущим фактом є знаходження несанкціонованого сміттєзвалища у селі Глибоке поблизу злітно-посадкової смуги Бориспільського аеропорту. Крім забруднення довкілля та антисанітарних умов, тут є загроза для літаків від птахів, які кружляють над цим сміттєзвалищем. Це грубе порушення Повітряного кодексу та міжнародних угод. Виходить, що наші чиновники звертають увагу на проблему коли горить сміттєзвалище і гинуть люди або, не дай Бог, впаде літак”, – наголосила голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Серед найбільших, а відтак і небезпечних, екологи також називають полігон твердих побутових відходів № 5, розташований у селі Підгірці під Києвом. Його було введено в експлуатацію у 1986 році. Площа звалища становить 63,7 га. Наразі на полігоні захоронено 6,4 млн т відходів. Висота шару відходів – 90 метрів. 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета