27 січня 2022 року
08:00:57

Тернопіль і Тернопільщина

У Тернополі Коновалець об’єднав націонал-патріотів (фото, відео)

15.06.2016 16:39

Пам’ятний знак провіднику ОУН, голові УВО Євгену Коновальцю встановили в Тернополі на початку вулиці, котра носить ім’я Героя.

На ньому викарбувані слова: “Вулицю названо на честь борця за волю Українського народу, провідника оУН, полковника армії УНР Євгена Коновальця”. Ініціаторами встановлення знаку є мешканці вулиці та націоально-патріотичні організації. 

 ...14 червня. Кілька хвилин по 19-й. На початку вулиці Євгена Коновальця – людно. Тернополяни з квітами, дітьми, члени цивільного корпусу “Азов”, Всеукраїнської молодіжної громаської організації “Сокіл Свободи” – зі знаменами  в руках. Усі завмерли в очікуванні… Неподалік крізь браму на дійство позирають прихожани церкви УПЦ МП “Віри, Надії, Любові”.  Їх стривожила така кількість людей у камуфляжах поряд храму…“Нехай звикають, – жартує пан Олексій.Тепер сам Коновалець щомиті нагадуватиме їм, що тільки українці правдиві господарі на своїй землі”.

На півслові розмови нас уриває Тернопільський муніципальний духовий оркестр “Оркестра волі”. Розпочинається урочисте відкриття пам’ятного знака. Дивно, але жоден з чиновників не тримає слова. Це, напевне, перший захід, де справи можновладців красномовніші за палкі промови. 

Право відкрити пам’ятний знак полковнику армії УНР Євгену Коновальцю надається політв’язню, старшому науковому співробітнику Тернопільського історико-меморіального музею політичних в’язнів  Ігорю Олещуку та бійцю батальйону “Дніпро-1”, а після демобілізації депутату обласної ради від ВО “Свобода” Богдану Бутковському. …Представники двох поколінь, котрі мають єдиного ворога…

{youtube width=”100%” height=”420″}EHkljisfufA{/youtube}

Пам’ятний знак освячують священнослужителі.


У зверненні до присутніх  Ігор  Олещук наголошує на важливості події, дякує за те, що на знак 125-ї річниці від дня народження голови УВО, зазначає, що за часів Директорії саме Коновалець був комендантом Тернополя, наголошує, що полковник ніколи не зупинявся і як ніхто вірив у самостійну Україну.
“Він казав, раз нам не вдалось на руїнах Російської імперії збудувfти державу, то ми будемо її будувати революційним шляхом”, – цитує провідника ОУН.

“Постать Євгена Коновальця є досить символічною для нас, адже він, як і ми зараз, вів війну проти нашого одвічного ворога, який через 100 років знову напав на нашу землю, – констатує заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.Символічно й те, що розправу над полковником армії УНР у Роттердамі вчинило НКВД, а зараз ФСБ, і російські війська чинять пряму окупацію та пряме знищення українців та української нації. Ми повинні зробити урок з історії, і він полягає в тому, що мусимо всі об’єднуватись, розраховувати тільки на власні сили і, зрештою, зрозуміти й усвідомити слова Євгена Коновальця про те, що тільки в боротьбі народжується нація”. 

Те, за що ратував колись Коновалець, вчора здійснились. Ідея встановлення пам’ятного знака на його честь, вшанування його імені об’єднало національно-патріотичні організації Тернополя й області. Він, упевнена, зрадів би, побачивши, як вони стоять плеч до плача.

…Під звуки оркестру до підніжжя знака лягають квіти.

{youtube width=”100%” height=”420″}pS1v96eHF9U{/youtube}

Камінь та ніжні пелюстки посеред двох різних світів – з одного боку римо-католицький костел, з іншого – храм УПЦ МП. 

“Це символічно тут поставлений цей пам’ятний знак на початку вулиці, дуже символічно, – зауважує голова Цивільного корпусу “Азов” у Тернопільській області Володимир Петришин.Ми ще хочемо встановити тут флагшток і повісити червоно-чорний прапор, щоб шановні наші гості, які тут побудувалися, пам’ятали, де вони знаходяться і нагадувало це їм кожен день”. 

Каже, спершу був задум встановити хрест, такий як на могилі Коновальця в Роттердамі…  Проте, запевняють тернополяни, він би не так символічно дивився, як камінь, котрий уособлює міць українського народу, силу, волю до перемоги. Він, як нагадування усім та кожному, що допоки в Україні є такі СИНИ, такі ВОЇНИ та ПРОВІДНИКИ – вона НЕПЕРЕМОЖНА!

То дуже добре, що такий пам’ятний знак встановлено та ще й саме тут, – зауважує пан Михайло. –  Такі люди, як Коновалець, повинні бути увіковічнені у знак, дошках, пам’ятниках, у наших серцях”.

Наша молодь ще не все знає, та й дорослі також, – додає пані Ольга.А ото йтимуть, чи проїжджатимуть і вже око зачепиться, і вже прочитають, зацікавлять.  Моїй внучці Златотославі тільки три з половиною рочки, вона з Києва, а стоїть тихенько, слухає, питає мене, хто то такий був. А з таких ось питань і поичнається патріотизм”. 

Завершує урочистості дзвінкоголосий хор “Заграва”. І пісня їхня торкається самого серця…

{youtube width=”100%” height=”420″}V1EWuLahg9M{/youtube}

Вікторія Отаманчук.

Фото, відео Н. Чорна.

 

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета