25 січня 2022 року
10:48:15

Тернопіль і Тернопільщина

У Тернополі з’явиться музей міста, або Які зміни чекають на Тернопільський замок?

29.06.2016 05:31

Потреба в реконструкції Тернопільського замку назріла давно. Проте особливо гостро питання постала після …відвідин міста художником зі світовим ім`ям та родом з Тернопільщини Іваном Марчуком.

 Геній сучасності погодився на пропозицію мерії щодо відкриття в замку постійно діючої експозиції його шедеврів. Тож питання за малим – реконструкцією. 

Проте, перш, ніж розпочати її, слід із замку переселити дитячо-юнацьку спортивну школу з греко-римської боротьби. Нову “оселю” для неї шукали довго й, на жаль, безуспішно. Врешті вирішили збудувати з нуля сучасний спортивний комплекс для різних видів спорту, де пріоритетом буде боротьба. Благо, задум підтримало Міністерство молоді та спорту та пообіцяло можливість фінансування будівництва об’єкта за механізмом Фонду регіонального розвитку або інших фондів.

Після переселення спортивної школи, врешті розпочнеться реконструкція замку.  

  • “Думаю, варто було б розпочати з реконструкції призамкової території, – зауважує заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра. –  Зараз вона виглядає гарно та естетично, але проблема в тому, що, через підвищення  рівня ґрунту, спричинене накопиченням будівельного сміття під час будівництва готелю “Тернопіль” та Облспоживспілки, замок розташовується фактично “в своєрідній ямі”.  Необхідно понизити шар ґрунту майже на метр. Перекладення бруківки в цьому випадку – мінімальні видатки. Але тоді замок відкриється по-іншому. З’явиться нова площа, яка б стала цікавим туристичним об’єктом. У проекті також заплановано відновлення фундаментів давніх споруд та брами, що знаходились на території замку. Варто було б провести розкопки поблизу замку. Досі таких досліджень ніхто не здійснював. Думаю, під час них  буде  знайдено  чимало цікавих речей. Більше того, є громадська ініціатива щодо дослідження підземель. Не виключено, що вони розташовані біля замку, адже така практика існувала у попередні епохи”. 

Не менше роботи і всередині замку. Основне питання – відновлення інтер’єру, зокрема, меблів та камінів, які відповідають тій добі. Для цього необхідно  багато коштів. Мерія разом з архітекторами вже подавали відповідний проект реконструкції за кошти програм США, активно шукають підтримки міжнародних фондів.

Після завершення реконструкції замок має стати  осердям туристичного й культурно-мистецького життя міста. В ньому мерія планує не тільки відкрити  музей Тернополя, а й оселити художній музей, картинну галерею, відкрити залу для урочистих подій. 

  • “Тернопіль – один з небагатьох обласних центрів України, який досі не має музею міста, – констатує Леонід Бицюра.Частина експозицій діє у музеях шкіл, бібліотек і навіть у приміщеннях міської ради. Ми хочемо зібрати ці експозиції та відкрити музей Тернополя. Крім того, місто не має повноцінної художньої галереї. Зараз вона тулиться у пристосованому приміщенні колишнього магазину. Аналогічна ситуація з художнім музеєм. Його також колись тимчасово поселили у пристосоване приміщення, яке не дозволяє в повній мірі здійснювати виставкову діяльність. Немає допоміжних приміщень, які дозволили б збільшити можливості відділу реставрації, розширити експозиціі.  Також у Тернополі є необхідність у залі урочистих подій чи, як її ще називають, церемоніальній залі для зустрічей з делегаціями, проведення переговорів, можливо започаткування міжнародних дипломатичних форматів. В інших містах, у тому числі й за кордоном, для таких подій виділено та облаштовано спеціальні зали”. 

Н.Гонта.

 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета