11 серпня 2022 року
09:19:03

Тернопіль і Тернопільщина

Унікальна реліквія тепер є на Тернопільщині

06.11.2017 11:42

Недавно у храм Успіння Пресвятої Богородиці с. Яблунів на Тернопільщині (Гусятинський район) привезли мощі Блаженного Священномученика Василія-Всеволода Величковського, ЧНІ. Відтак  мощі залишилися  у храмі назавжди.

Покровитель пенітенціарного служіння Української Греко-Католицької Церкви Блаженний Священномученик В. Величковський не раз протягом свого життя бував у Яблуневі, де парохом був його батько Володимир, який спочиває на місцевому цвинтарі, інформують у прес-службі Бучацької єпархії УГКЦ. 

Довідково. 1945 року священика Василія Величковського заарештували з вимогою відректися греко-католицької віри і перейти у православ’я. За відмову суд виніс йому найвищу міру покарання – смертну кару. Три місяці о. Василь чекав виконання вироку в камері смертників, з якої щовечора виводили й розстрілювали одного в’язня, а на його місце присилали нового. У цю важку годину свого життя в’язні зверталися до о. Василя: “Пане отче, просимо вас, розкажіть нам про Божі речі, про молитву і про сповідь, бо жоден з нас нічого не знає про Бога, а це ж може останній день нашого життя”.

Згодом вирок о. Величковському змінили на десять років ув’язнення у концентраційних таборах Воркути. Однак ні загроза смертної кари, ні довгі роки проведені у неволі не похитнули віри священнослужителя. Він з невеликою групою в’язнів знайшов у шахті невживану галерею, де щодня о четвертій годині ранку відправляв Службу Божу в присутності близько 20 в’язнів.

Через 10 років отця Василя звільнили, він повернувся до Львова, де в часи глибокого підпілля і переслідування Греко-Католицької Церкви таємно навчав молодих семінаристів, правив Літургію у приватних помешканнях і займався духовним проводом сестер-василіянок.

1963 року Митрополит Йосип Сліпий висвятив о. Величковського на єпископа й призначив його місцеблюстителем Греко-Католицької Церкви в Україні.

27 січня 1969 року владику Величковського заарештували вдруге і засудили на три роки ув’язнення, яке він відбував у тюрмі найсуворішого режиму в місті Комунарську на Донбасі.

Після закінчення терміну ув’язнення в 1972 році владику Величковського відправили за межі СРСР. Провівши деякий час у Римі, владика Величковський поїхав на запрошення Митрополита Максима Германюка до міста Вінніпег (Канада).

Недовго довелося єпископові Василю Величковському бути для українців діаспори живим свідоцтвом переслідувань підпільної Греко-Католицької Церкви. Як свідчить брат Василь Стець, перед від’їздом за кордон владиці Величковському за наказом КДБ зробили ін’єкцію отрути сповільненої дії, і тому він не прожив на волі й року.

30 червня 1973 року його сповнене любові батьківське серце зупинилося на 70-му році життя та 10-му році єпископських свячень.

24 квітня 2001 року Святіший Отець Іван Павло ІІ підписав декрет про беатифікацію Єпископа Василя Величковського як блаженного мученика за Христову Віру. Під час Святої Архієрейської Літургії 27 червня 2001 року Божого у Львові Святійший Отець Іван Павло ІІ проголосив Василя Величковського блаженним.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета