Игровые шаблоны DLE
Самая быстрая Диета

Тернопільщина на ще одного народного артиста стала багатшою

on .

Почесне звання "Народний артист України" присвоєно актору Тернопільського обласного академічного драматичного театру Івану Ляховському.

 

Іван Ляховський  -  багатогранний актор, творець образів героїв, майстер характерних та комічних ролей актор, режисер, Заслужений артист України...

Народився в селі Угринь 19 серпня 1950 р. Закінчив Теребовлянське культосвітнє училище, Київський інститут культури (режисерський відділ). З 1973 року працює в Тернопільському драматичному театрі, де зіграв більше сотні  ролей.Серед них: Карпо ("Кайдашева сім’я" за Нечуй - Левицьким), Голохвастий ("За двома зайцями" Старицького), Гетьман ("Гетьман Дорошенко" Старицької - Черняхівської). Знявся в телефільмі "Мартин Боруля". Є співавтором з  Богданом Мельничуком п’єси "Соломія Крушельницька", автором нарисів та творчих портретів про тернопільських акторів А. Бобровського, М.Ластівку, А.Губського, Б.Міруса, М.Коцюлима, диригента Є. Карницького та ін.

У 2000 році в Тернополі вийшла книга "Іван Ляховський: Актор про друзів і час: Очима колег, критики" (укладач-редактор Богдан Мельничук)

"Якщо перерахувати всі віхи його біографії, то вийде вельми панорамна картина, пише у "Вільному житті плюс"  В. Фроленков  : - Ляховський — артист, режисер, журналіст, поет, педагог…  Одначе у нього завжди знайдеться вагома причина для самоїдства — такий вже характер. Ніякі регалії та заслуги не в змозі похитнути стійку переконаність митця в тому, що він невдаха. Таким він відчував себе завжди, нічого не змінилося й досі. Дехто вважає, що це гра, що він дивиться на всіх ніби зверхньо, вважають гордовитим. Я чув це. Але знаю, що це не так.

Головною його акторською властивістю є природна відкритість і внутрішня свобода, особлива теплота, що служать джерелом невідпорної привабливості, зачарування. Він мимоволі "заражає" собою оточення. Ляховського намагаються копіювати, бо є що, хоча це виходить підсвідомо. 

...Не втримався і поцікавився у Івана Григоровича, чи затишно йому в сузір’ї тернопільських знаменитостей? "Я ніколи не був стурбований цією бацилою впізнаваності, бо постійно зайнятий сценою, віршами, журналістикою, педагогікою, житейськими турботами… міркує актор. — Ніколи не хворів подібною манією, бо, скажімо, ніхто й ніколи не говорить — пішов лауреат чи заслужений артист, а просто, хто впізнає, — пішов Ляховський. І цим усе сказано. Треба заслужити на ім’я, бо воно дорогого вартує".

Пам’ятаючи поговірку про те, що солов’я байками не годують, я, незважаючи на пересторогу про надмірне цитування, все ж дозволю собі кілька витягів із газет про гру Ляховського в різні роки його творчості. Інакше як розповісти про талановитого актора тим, хто його в цих ролях не бачив чи вже призабув?

"…У виставі (йдеться про "Мартина Борулю" І. Капенка-Карого. — В. Ф.) є також образи суто негативні, вимальовані ніби контрастними фарбами. Справжнім втіленням підлості й крутійства є реєстратор Націєвський у переконливому виконанні артиста І. Ляховського. Цей мисливець за багатством, міський гульвіса-п’яничка показаний актором з нищівним викриттям…"

(В. Селезінка, головний режисер Чернівецького телебачення. Газета «Радянська Буковина». — 1985. — 29 вересня).

"…Уперше за останні роки я побачила на сцені очі актора (вистава "Гетьман Дорошенко" за однойменною п’єсою Л. Старицької-Черняхівської. — В. Ф.). А в них — усе: горе і радість, сум і розгубленість, боротьба сумління і волі, світське відчуття перемоги і тяжкі муки болю за страждання свого народу. І дивлячись на Івана Ляховського, який грає з такою внутрішньою віддачею, забуваєш про закулісні чвари. Уникаючи нав’язливих штампів, шаблонних національних прикмет, режисер і актор переводять спектакль у регістр шекспірівського трагізму… Перед нами саме трагедія в усіх її класичних компонентах — жанр, доступний сьогодні не кожному театрові…"

(А. Спиридонова. Газета «Культура і життя». — 1991. — 21 грудня).

Найвдаліше, найсуттєвіше визначив митець своє життєве і творче кредо у чудовому авторському чотиривірші:

То все теорії та чиїсь теореми.

Ще доведи, що автор Архімед.

Ти лиш тоді вартуєш Теми,

Коли відкриєш свій велосипед".

Додати коментар

Новые игры Alawar.